Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Вино: 7-те най-важни правила
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Вино: 7-те най-важни правила Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Полезни Съвети
Автор Съобщение
studena

Регистрирация: Oct 18, 2005

МнениеПуснато на: 13 06 2006 09:42
 Заглавие: Вино: 7-те най-важни правила
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Вино: 7-те най-важни правила

Бордо

Това е най-известната местност, в която се произвежда най-скъпото вино. Най-прочути от тези вина са Медок, Сен Емилион, Грав и Шато Петрус.

Шампанско

Само вина с мехурчета, поизведени в областта Шампанйе, би трябвало да се наричат шампанско. Тя се намира близо до Париж. Изисканото питие е изобретено през XVII век от монаха Дом Периньон. Пийте го изстудено до 5-8 градуса и винаги в дълги, тесни чаши. Така мехурчетата ще се запазят по-дълго време.

Месо и риба

Червеното вино е подходящо за разнообразни видове меса, но когато ядем риба, трябва да предпочитаме бялото. Това вече не е задължително! Всеки трябва да реши според собствения си вкус.

Чашите

Избирайте прозрачни и тесни чаши. Така по-лесно ще видите цвета и нюансите на питието и ще можете да определите възрастта и качеството му. Колкото по-тясна е чашата в горната си част, толкова по-малко собствена топлина образува и така не влияе на вкуса на виното.

Гарафата

Тя е полезна при много старите сортове. С нея лесно можете да определите дали виното е добро за пиене.

Избата

Хубавите вина трябва да се съхраняват на тъмно и в хоризонтално положение. Това поддържа тапата влажна, което й помага да си стои на мястото. Важно е в избата да се поддържа постоянна температура - оптимално около 10 до 15 градуса. Влажността трябва да е между 70 и 80%.

Температура

Младите бели вина трябва да се пият, изстудени до 8-10 градуса. По-старите сортове могат да са по-топли - максимум до 12 градуса. При червените вина са разрешени и температури от 16 до 18 градуса.

http://e-psylon.net/dot/index.php?item=article&action=view&article_id=990
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Mr.Wine
Гост

МнениеПуснато на: 08 08 2008 12:22
 Заглавие:

Пропускаш Померол и Романи Конти - те са най-скъпите земеделски земи в света, където се произвеждат едни от най-скъпите вина в света.

Поздрави
Mr.Wine
www.mrwine.bg

planinara

Регистрирация: Dec 03, 2004
Местожителство: Мадрид

МнениеПуснато на: 08 08 2008 21:13
 Заглавие:

Имам приятелка във Франция. Идвайки ми на гости донесе много добро Бордо от 1998 година. Реших да взема испанска Grianza от същата година, за да ги сравним / Grianza e много малка площ в в северната част на испания, в сърцето, където се произвежда пък другото добро испанско вино Rioja. Но първия тип вино /Grianza/ е по-добро и разбира се по-скъпо, поради спецификата на почвата и климатични условия от Rioja/.
Интересното беше, че имаха различен вкус, но еднакво добри. Лично за мен, нямам предпочитания между двата вида вина- Бордо и Грианса.
Друг опит имам със сравненията между испански и българси вина.
За мое съжаление, българските значително отстъпват в моето сравнение качество-цена.
Наскоро ми подариха бутилка бяло българско вино "Транмиер", което бях пил единствен път на абитурентската ми вечер. Едно чудесно вино, което отпивайки го, те взривяваше с множество вкусове и аромати. Сега, след като го опитах, разочараван ще бъде много слаба дума. Отворихме едно испанско вино от картон от 0.60 сетимус, което се ползва за готвене...абсолютно еднакъв вкус...
Когато си бях миналата година в България си купих мелнишко вино от магазина за 6 лв. и изобщо няма нищо общо с испанско вино от 1.8 евро. Нямаше и нищо общо с това, което съм опитвал като турист в "При Шестака" близо до Кордопуловата къща в Мелник.
Хубавите ни вина започват от 12 лева нагоре, а тук за 6 евро се намират много добри отлежали вина.
Остана ми едно усещане за хитрост и алчност на нашите производители. Дано не съм прав.
Но дано си оправим вината, защото с това ниво, на което се произвеждат в момента у нас, не можем да си помислим да ги продаваме на запад.

Евангелие на Марко
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Yahoo Messenger
Mr.Wine
Гост

МнениеПуснато на: 08 08 2008 22:11
 Заглавие:

Извинявай, но Crianza не е област а термин, означаващ колко е отлежавало виното. ...www.mrwine.bg - тук може да научиш някой неща за испания, а и не само..
А за цените на вината си напълно прав, тук в БГ са неоправдано високи...
Поздрави
Mr.Wine

planinara

Регистрирация: Dec 03, 2004
Местожителство: Мадрид

МнениеПуснато на: 09 08 2008 00:18
 Заглавие:

Да, точно така е. Ходих специално до "la bodega" (винарната) за да попитам. Заблудата ми идва от това, че съм срещал определението "областа на виното Крианса". Друго е това, че на тази споменатата бутилка, на задния етикет имаше една бяла карта с обагрено червено петно, на което пишеше Crianza.
Попитах продавача дали има такава бутилка с такъв етикет. Обърнахме доста бутилки /в смисъл, завъртяхме всички налични бутилки/ но се оказа, че няма толкова старо вино. Каза ми, че е имало наистина бутилки с такива задни етикети, но на по-новите партиди ги намя тези карти. Имам един приятел, при който надявам се да има такова вино и да ти го снимам.
Нищо, не му пречи и ти добре ме подсети. Това го купих за приятели от труден сайт. Ще го изпием, като се прибера в България.
Image

Евангелие на Марко
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Yahoo Messenger
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Полезни Съвети

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети