Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - срички
Въпроси/Отговори  •  Търсене  •  Профил  •  Лични Съобщения

СписанияСписания

срички Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Помощ за Ученици и Студенти
Автор Съобщение
wnz

Регистрирация: Sep 28, 2006

МнениеПуснато на: 28 09 2006 13:53
 Заглавие: срички
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Пренасяне на срички

Основните правила, които задължително трябва да се спазват, са следните:

Общи правила при пренасяне на срички:

Едносрични думи не се пренасят.

При пренасяне на част от думи на нов ред се отделят само цели срички.

В някои случаи – при събиране на повече съгласни заедно, границата на сричката не е винаги на практика достатъчно ясна - затова се допуска в такива случаи известна свобода.

Пренасянето става по следните практически правила.

Една съгласна между две гласни се пренася винаги с втората гласна: зи-ма, дне-вен, ра-йон.

От група съгласни между две гласни се пренася поне една съгласна с втората гласна: недомис-лица и недоми-слица, друже-ство и дружест-во.

Съгласната й, ако стои пред друга съгласна, остава винаги на първия ред: край-на, софий-ски.

Двойни съгласни се разделят винаги: есен-но, времен-но.

Сама гласна в края на думата не се пренася на нов ред: уме-ние, а не умени-е.

Представките не се разделят, а остават цели на първия ред: над-мощие (не на-дмощие), по-хвала (не пох-вала).

направих си труда да ги потърся и ги намерих и ето какъв ми е въпроса

как се разделя на срички думата ЯБЪЛКА и как е по правилно да се пренесе ПРИСТИГ-НА или ПРИСТИ-ГНА по принцип зная но искам да съм сигурна защото изпаднах в спор с начална учителка
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение  
elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 28 09 2006 15:06
 Заглавие:

Без да имам претенциите за много грамотна, по мое мнение правилно е ЯБЪЛ-КА И ПРИСТИГ-НА.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Списание Посетете сайта на потребителяICQ Номер
passer-by

Регистрирация: Jan 19, 2006
Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: 28 09 2006 15:12
 Заглавие:

Ей, сериозно ме замисли. Може би има вариант, в който я-то на ябълка да е самостоятелно. По принцип думите се пренасят на гласната от всяка сричка, колкото гласни имаш в една дума, толкова срички.
Не съм обаче 100% сигурна за ябълката

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 28 09 2006 15:28
 Заглавие:

Останах с впечатление, че въпроса се отнася само за пренасянето на последните срички на двете думи.
Да, мисля че я-то е самостоятелно. Т.е. сричките са: Я-БЪЛ-КА И ПРИС-ТИГ-НА според мен.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Списание Посетете сайта на потребителяICQ Номер
wnz

Регистрирация: Sep 28, 2006

МнениеПуснато на: 28 09 2006 16:00
 Заглавие:

според мен правилният начин е Я-БЪЛ-КА (разделена на срички) и ПРИСТИГ-НА (за тазаи дума исках да разбера дали е по правилно да се пренесе сричката -НА или -ГНА)

БЛАГОДАРЯ НА ТЕЗИ КОИТО СА ОТГОВОРИЛИ И НА ТЕЗИ КОИТО ЩЕ ОТГОВОРЯТ
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение  
svetulka

Регистрирация: Aug 03, 2003
Местожителство: Тук-Там

МнениеПуснато на: 28 09 2006 17:31
 Заглавие:

В българския език буквите Я и Ю се смятат за съставни звуци, а не за гласни, защото се образуват фонетично от звуковете ЙА и ЙУ, като Й се смята за съгласна.
При разделяне на срички чисто морфемно Я може да се отдели както в Я-БЪЛ-КА (ЙА-БЪЛ-КА), но разделянето на същата дума при пренасяне на нов ред е ЯБЪЛ-КА. Сама буква не се оставя в края на реда и не се пренася на нов ред, макар че ако е гласна, образува сричка.

Имаме три вида съгласни - звучни (шумови- б, в, г, д, ж, з) , беззвучни и сонорни (л, м, н, р, й).
- Ако имаме две гласни и между тях няколко съгласни и първата е звучна(шумова), поне една от съгласните се пренася с втората гласна;
- Ако имаме две гласни и между тях няколко съгласни, първата и втората от които са сонорни, поне една от съгласните се пренася с втората гласна;
Г е звучна съгласна, а Н е сонорна. В този смисъл ПРИСТИГНА се пренася така: ПРИСТИГ-НА.

ТУК има доста подробно изследване по въпроса.

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Списание Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Помощ за Ученици и Студенти

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети