Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Матей -13 глава
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Матей -13 глава Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията
Автор Съобщение
stela

Регистрирация: Oct 16, 2005

МнениеПуснато на: 01 11 2005 23:06
 Заглавие: Матей -13 глава
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Здравей, Труден. Коренът на проблема за който те питах в друга тема от този форум всъщност се намира във втората притча на Исус:

Цитат:
24. Друга притча им предложи, като каза: Небесното царство се оприличава на човек, който е посял добро семе на нивата си;
25. но, когато спяха човеците, неприятелят му дойде и пося плевели между житото, и си отиде.
26. И когато поникна стволът и завърза плод, тогава се появиха и плевелите.
27. А слугите на домакина дойдоха и му казаха: Господине, не пося ли ти добро семе на нивата си? тогова откъде са плевелите?
28. Той им каза: Някой неприятел е сторил това. А слугите му казаха: Като е тъй искаш ли да идем да го оплевим?
29. А той каза: Не искам; да не би, като плевите плевелите, да изскубете заедно с тях и житото.
30. Оставете да растат и двете заедно до жетва; а във време на жетва ще река на жетварите: Съберете първо плевелите, и вържете ги на снопове за изгаряне, а житото приберете в житницата ми.

Интересното е ,че Иисус обеснява тази притча не пред множеството хора на които говори,а след като влиза в къщи-само на учениците си.

Цитат:
36. Тогава Той остави народа и дойде в къщи. И учениците Му се приближиха при Него и казаха: Обясни ни притчата за плевелите на нивата.
37. А в отговор Той каза: Сеячът на доброто семе е Човешкият Син;
38. нивата е светът; доброто семе, това са чадата на царството; а плевелите са чадата на лукавия;
39. неприятелят, който ги пося, е дяволът; жетвата е свършекът на века; а жетварите са ангели.
40. И тъй, както събират плевелите и ги изгарят в огън, така ще бъде и при свършека на века.
41. Човешкият Син ще изпрати ангелите Си, които ще съберат от царството Му всичко що съблазнява, и ония, които вършат беззаконие,
42. и ще ги хвърлят в огнената пещ; там ще бъде плач и скърцане със зъби.
43. Тогава праведните ще блеснат като слънцето в царството на Отца си. Който има уши [да слуша], нека слуша.

Въпросът ми е какво означава тази притча и по-точно какво означава думата семе? Ако се приеме,че това са човешки души създадене от дявола,то излиза че той също е творец-т.е. някои хора са създадени още с раждането си от него. Хич не ми харесва този вариант.
Как да се разбира според теб думата "семе" и изобщо притчата?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 01 11 2005 23:30
 Заглавие:

Избягвай да казваш "не ми харесва", мила.
Защото, което не разбираш, него не харесваш, и не разбирайки Бог, има опастност да не Го харесаш...

Притчата казана от Исус потвърждава твърдението ми, че не всички отиват при Бога: някои биват изгаряни като плевелите, и като димът от тях се загубват в небитието.

Житото е посятото от Бога. То се е родило и ще живее.
(Което идва от Бога, при Него се връща.)
Плевелите са посятото от материалния свят, и ще се върне в прахта, от която е поникнало.

Сигурен съм, че не си разгледала голяма част от форумите, в които сме дискутирали, и където може да добиеш представа за Трудното Знание.
Въпросите задавани от тебе, вече имат отговори в много от темите на Форумите и в книгите "Покана за Безсмъртие" и "Писма до Вас".

Отчитайки горното, бих си позволил да бъда по-кратък в този свой отговор, надявайки са да намериш отговорите в Трудния Сайт и двете споменати книги.

Дяволът не е "творец" в смисълът който ти поставяш, както и Бог не е "творец" в този смисъл.

Нищо в този свят не е създадено като "творба", а съществува като част от Цялото.
В Бог няма ЗЛО, което да му даде идеята за създаване на дявола, който от своя страна да създаде злото.
Затова и дяволът не е "творба" на Бога.
Той пък от своя страна не е творец, създаващ злото, а е Невежеството не познаващо Доброто.

Регистрирация: Oct 16, 2005

МнениеПуснато на: 01 11 2005 23:51
 Заглавие:

Труден, благодаря за отговора.
От всичко което каза и не каза не разбрах най-важното.Така че смятам да прочета по-подробно написаното във форума и в посочените книги.Ще ми трябва време да асимилирам нещата които ми каза днес,тъй като ми дойдоха в повече .
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 02 11 2005 00:07
 Заглавие:

Всичко ще си дойде на мястото, Стеле.
Важното е да не се напъваш

Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети