Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Езикът като средство за Манипулиране
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Езикът като средство за Манипулиране Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Ivaylo

Регистрирация: Nov 21, 2003
Местожителство: Холандия

МнениеПуснато на: 31 08 2006 12:58
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Цитат:
Не те ли притеснява слабата активност и традиционно безкритичното отношение от Приятелите ти, точно в тази тема

Не, не го притеснява, защото знае, че Приятелите му, между които съм и аз, го четат с интерес.
Ние не се опитваме да го критикуваме, а да го разбираме.
Слабата активност не значи слаб интерес.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 31 08 2006 15:16
 Заглавие:

Какво означава слаба активност?
Ако съм съгласна с написаното, трябва ли да уведомявам за това във форума с мнение? Ако не съм съгласна, но не мога да се аргументирам на този етап и изчаквам /примерно/ - трябва ли да пиша мнение за това във форума, за да демонстрирам активността си?
Следя темата с интерес, но просто няма какво да кажа в повече по нея. На този етап. И не намирам за нужно. Във форума няма обявено състезание за активност на потребителите, брой на мненията или най-много прочетени мнения. Това е просто още едно място във сайта, където всеки може да сподели с другите мнението си.
А ти не се безпокой за ,,слабата активност", nova. Който трябва, ще прочете, до който трябва - ще стигне. Ако на някой тази информация ,,не му влиза" - нека не се притеснява. Всеки е такъв, какъвто е
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
nova

Регистрирация: Nov 07, 2005

МнениеПуснато на: 31 08 2006 15:23
 Заглавие:

към Ивайло

Въпросът ми не беше отправен към теб, но щом пък си сметнал за нужно да дадеш отговор на един /за мен/ риторичен въпрос, добре.

Вмятам само, че и шопа е бил силно заинтригуван пред клетката с жирафа. И му е било толкова интересно, че заключил "Те такова животно нема!", опитвайки се да разбере какво точно вижда

но не ми беше думата за интереса

към елан

винаги ли трябва да имаш аргумент, за да изразиш несъгласие? само едно "не съм съгласна" не стига ли? И защо, ако не стига?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Ivaylo

Регистрирация: Nov 21, 2003
Местожителство: Холандия

МнениеПуснато на: 31 08 2006 15:41
 Заглавие:

nova, Какво общо има примера с шопа в нашия случай?
Иначе въпроса ти е отправен и към мен, щом питаш за слабата активност на Приятелите.

Само "не съм съгласна" не стига. Кой е този, който не е съгласен с нещо, а не знае защо?
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 31 08 2006 17:28
 Заглавие:

nova, хич не ме притеснява нито слабата, нито високата активност.

Защо би трябвало да ме притеснява, и как изникна този въпрос в тебе?

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 31 08 2006 18:04
 Заглавие:

Не винаги nova. Но винаги ще се намери някой, който да започне да пита защо, пък аз съм една обяснителна и подробна.... И предпочитам да съм готова за такъв въпрос.

Но не разбрах когато СЪМ СЪГЛАСНА трябва ли непременно да демонстрирам активност ?
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 01 09 2006 15:50
 Заглавие:

Всички сме РАВНИ!!!
Няма по-често и по-гръмко прокламирана (ПРОПАГАНДИРАНА) морална стойност.
РАВНИ!!!
Никой не може да бъде поставен по-долу в демократичното равенство.
И никой не може да бъде поставен по-горе, разбира се.

Забелязали ли сте как думата "равенство" все по често се използва разделена от "демократично"?
Би трябвало да се казва "демократично равенство", защото само такова равенство може да се постави със закон.
Демократичното равенство дава еднакви социални и политически права на всички човешки същества.
Забележете! - говорим за социални и политически права и равенство в тях.
Което значи:
1. всеки има социалните права на всички останали
2. всеки има политическите права на всички останали

Защо все по-често думичката "равенство" се отделя от думичката "демократично"?
Отговорът е много простичък.
Трябва да се внуши безусловно равенство между индивидите в тълпата.
Всички сме еднакво умни и еднакво глупави.
Всички сме еднакво талантливи и еднакво бездарни.
Всички сме еднакво човечни и също толкова, еднакво безчовечни.

Е, не е точно както го изредих.
Направих го, за да ви дам идея на каква основа всеки изгражда равенството си с другия.

Най-честото отричане на някой авторитет идва със "за какво се мисли той, бе?" - един вид - всички сме равни, никой да не се мисли за нещо повече.
Когато в главиците на тълпата се набива подобно "равенство", тълпата започва да игнорира по-различните, по-будните, по-даровитите с едно простичко "равенство".
В тълпата не бива да се раждат ЛИДЕРИ!!!
РАВЕНСТВОТО ще спре раждането на всеки лидер.
Тълпата ще има един единствен лидер - манипулатора.

И ние сме свидетели как простаци с елементарна култура и интелект се равняват с гении и светци.
Всеки простак може да коментира всеки Мъдрец и да го свали от полагащата му се висота.
Тълпата, разбира се е съгласна с простака, защото той държи знамето на равенството.
Мъдреца не би казал на глупака "ти не си ми равен".
Но глупака само това знае - "ние сме РАВНИ".

Така равенството в тълпата затваря устата на Мъдростта.

Равенството, когато не е разбрано в пълнотата си е най-големия враг на човешкия прогрес.
Равенството е иззело смисъла на думичката ЕДНАКЪВ и успешно я измества в манипулативните трикове, упражнявани върху тълпата.
Манипулаторът иска тълпата да забрави, че:
1. Хората са равни, но не еднакви.
2. Нациите са равни, но не еднакви.
3. Расите са равни, но не еднакви.

Трикът със заместването на думичките е направил равенството да бъде еднаквост.

От позицията на това равенство, глупакът става еднакъв с Мъдреца, и когато го покаже, глупостта се умножава.
Защото всеки се радва на възможността да застане до Мъдреца и да изкаже ДЪЛБОКОМИСЛЕНИТЕ си "мъдрости".
И така, на всяка Мъдрост, се раждат като отговор хиляди глупости.

Всички сме РАВНИ.
Запомнете! - не всички са глупаци и не всички са Мъдреци.

Регистрирация: Nov 07, 2005

МнениеПуснато на: 04 09 2006 14:03
 Заглавие:

За мен специално беше обезпокоително да разбера, че на твоя сайт съществува намерение за прецеждане на книгите, които се публикуват, поради това, че мнението ти за някой автор е такова или онакова. Спомням си за едни времена, когато книгите на автори, които не са се “вписвали” в рамките на една идея са били изгаряни. И на фона на статията от първа страница думите:
Цитат:
Всеки простак може да коментира всеки Мъдрец и да го свали от полагащата му се висота.
Тълпата, разбира се е съгласна с простака, защото той държи знамето на равенството.
Мъдреца не би казал на глупака "ти не си ми равен".
Но глупака само това знае - "ние сме РАВНИ".

придобиват друга светлина. Само ще добавя, че наистина всеки простак може да коментира всеки Мъдрец надявайки се да го свали от полагащата му се висота. Друг е въпросът кой и откъде бива свалян

Интересно ми стана- на първа страница тази статия , а във форумите- тема за манипулацията. И всеки е съгласен, че смее ли да не е
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 04 09 2006 17:43
 Заглавие:

nova, ти просто си търсиш начин да бъдеш забелязана май...
Я да се изкашлям около Труден и той няма начин да не ми обърне внимание.
Разбира се, че ще ти обърна внимание
Миличкото ми то...

Сега чичко ще ти обясни защо някои книги не се публикуват в Трудния Сайт.

Ми защото някои книги се опитват да ти манипулират мозъчето, бе миличко.
И правилно питаш точно в тази тема.
Защото точно в тази тема, отговорът ми ще ти стане по-ясен.

Предполагам, че вече ти е ясно

Сигурно не ти харесва, че аз не харесвам Ошо, защото той не разбира Ницше, който за мене е хиляда по хиляда Ошо-вци събрани на едно.
Ама това е друга тема, миличко.
Нали знаеш как се отварят теми?
Отвори една, и чичко Труден ще ти обръща внимание в нея.

Тука темата е друга.
В тази тема говорим за манипулацията... и се манипулираме

----------
----------

МнениеПуснато на: 04 09 2006 20:13
 Заглавие:

Темата за манипулацията върху човешкото мислене не може да бъде много дълга.
Може да я направи дълга, дискутирането върху техниките на манипулацията.

Дебелите книги на тази тема, едва ли могат да дадат нещо повече от онова, което се събира на двадесетина листа.
Толкова (горе-долу) са необходими, за да се застъпят основните методи при манипулирането.
Техниките са безброй.
Колкото са целите, толкова може и да са техниките умножени по сто (например).

Не е лошо, разбира се, да обърнем внимание на по-успешните техники в манипулирането.
Вмятането на nova за цедката през която минават книгите в Трудната Библиотека, е много актуално.

Значи, говоря против манипулирането, а самият аз прилагам цензура в предлаганите книги.
Естествено!
Аз също манипулирам.
Както, впрочем и вие...

Вън от манипулацията искам да уточня, че всеки Интернет Сайт и всяко общество по принцип, имат своя определена насоченост.
Не очаквате в Трудния Сайт да намерите книжки за хомосексуалисти, за зеленчуко-производство, металургия, розови романчета и т.н.

Едва ли очаквате да намерите и книга-изцепка на някоя секта, която твърди, че тя е богоизбраната (макар, че всички религии го твърдят), или пък да намерите при нас всяка щуротия ИЗМИСЛЕНА от "просветлени" водачи на духовни стада.

Нека вземем един пример с един "просветлен" Ошо.
Нищо лично към него и неговите следовници.
Много от нещата, които е казал ми харесват, а някои от тях не биха могли да се кажат по-точно от начина по който той го е направил.
Тъкмо за това, имаме и негови книги(една със сигурност има) в библиотеката ни.

В споменатата от nova статия на първа страница, дадодох много точен пример за неговото неразбиране и не много малко ЕГО.
Фактът че не всичко негово може да се намери в Библиотеката на Трудния Сайт, се дължи именно на дебелашкото ЕГО, което той изгражда в своите почитатели.

"О, не! - ще кажете. - Ошо няма ЕГО, а и винаги е говорил против егото."

Ето един негов много известен цитат:
Цитат:
Аз преподавах сто и дванадесет методи за медитация, а не система от вярвания. Затова ги наричам наука.
Казах също, че това може би е последната религия, защото не ви дадох нищо, срещу което може да се възрази.

Аз мога да възразя на Исус. Мога да възразя на Махавира. Мога да споря с Лаодзъ. Мога да споря с Буда. С мен никой не може да спори, защото не съм дал никакви догми, с които да може да се спори. Дал съм само методи.

Аз не ви предложих нищо, което не се основава на здравия смисъл, логиката, експеримента, преживяването.

В горните думи на Ошо, манипулацията е толкова дълбока и така умело поставена, че самият той едва ли е предполагал каква отрова дава на хората.

Науката от горния цитат, става религия в следващото изречение.
Догмата...
Догмата е ПРАВИЛО за постигане на целта.
Методът е ПРАВИЛО за постигане на целта.
(Всяко правило е СРЕДСТВО)
Догмата не е различна от метода, освен в своята задължителност, поставена като закон.
Методът не предполага задължителност, само ако не искаш да постигнеш целта.
Но ако гониш целта, трябва да ползваш метода...
Дали е един или сто и дванадесет, няма значение - целта се постига само чрез единия или стоте и двнанадесет метода.
Още веднъж - ДОГМАТА не е различна от МЕТОДА.

Следва ОТРИЧАНЕТО, което Ошо прави.
С Исус, Махавира, Лао Дзъ, Буда и другите Големи може да се спори, но не и с Ошо, защото той не поставя догми.
Което веднага прави ДОГМАТИЦИ, споменатите от него, които с догмите си са затворили човешкото съзнание.
Последното изречение от цитата, трябва да ви накара да приемете и това, че ученията на Исус и останалите са били лишени от здрав смисъл, логика и преживяване.

Това се казва майсторсво в манипулирането.
Ако не е преднамерено манипулиране, то е ДЕБЕЛО ЕГО и НЕВЕЖЕСТВО, опуснало се да каже тази глупост.
В случая ние го третираме като манипулация, защото достигнало до читателите, то променя съзнанието им, изхвърляйки от него Истина, която Ошо не е успял да види.

Естествено в Трудната Библиотека липсва книгата със споменатия цитат.

Ама ти не манипулираш ли? - ще ме попитате вие.
Разбира се - вече го казах - манипулирам ви.
Манипулирам ви да не бъдете манипулирани от другите, освен от мен
Манипулирам ви, да не ме харесвате, ако не заслужавате да ме обичате.

Да!
Трябва да заслужавате да ме обичате.

Представете си, че някой смотаняк разбрал-недоразбрал думите ми, вземе та ме хареса.
УЖАС - моите думи ще бъдат интерпретирани и разпространявани от смотаняци.
Затова, първата манипулация, която правя е да не ме харесвате.
Така че ако не ме харесвате, не се питайте защо
Оп... издъних се!
Не съм, бе
Тъкмо ще видите силата на манипулацията.
Вие си мислите, че не ме харесвате, защото не го заслужавам, а то е защото вие не заслужавате
И сега макар да знаете, че сте манипулирани, пак няма да ме харесвате.

Вече се опитвате да се само-убедите, че не ме харесвате не заради манипулацията, а заради мене.
Хич не си блъскайте мозъчетата - точно заради мене не ме харесвате.
Така трябва да бъде!

Най-важната манипулация обаче е - вие трябва да мислите по-често за мене.
И тези дето не ме харесват и тези, които ме харесват започват да мислят по-често за мене.
Как го правя ли?
ЛЕСНО.
Ползвам за свое име най-често срещаната дума в живота ви - труден, трудно, трудности, отруден, труд...

Ще дойде време, когато ще си кръщавате децата с тази дума.

Регистрирация: Jan 04, 2006
Местожителство: София

МнениеПуснато на: 04 09 2006 21:42
 Заглавие:

Ще ме простите за думите, но който не разбира природните закони мисли, че някой или нещо го манипулира.
Човек често изпада в разни ситуации и си мисли, че е бил изигран, надхитрен, ограбен, излъган, използван и.т.н. Няма ли вярва в Бог, човек мисли, че има някакви сили извън него, които му мислят злото. Ако Бог е всичко, абсолютния закон то може ли да кажем, че ще стане нещо без Неговото знание и разрешение? Даже думите ми са неточни, без той да го е искал? Но Той желания няма, тъй като всичко притежава. Значи това велико същество, към което така силно се стремим има онази Любов, която да нахрани гладът ни. Когато човек няма онова безгранично знание, онази всеобхватна Любов, той преживява съществуването си като оцеляване в някаква среда, която е извън Бог и която иска да му отнеме храната. Има само една среда, която е извън Бог и тя е мисълта, че може да си извън Бог. Понеже това е силата на тъмнината, често ние се загубваме в нея докато не се сетим къде сме сложили лампичката си. Да кажем, че там в тъмнината, понеже няма светлина, ние не знаем какво да правим и слушаме някакви външни сили. Хубаво, но повече от ясно е, че външните сили, не могат да ни дадат това, което желаем, тъй като желанието в човек произлиза от самият него, а човек сам не се познава. Значи, ако човек послуша някакви сили извън него можем да кажем, че той се лъже. Значи „манипулация” е дума, с която хората искат да оправдаят греховете си. Бог е този който манипулира съдържанието си, може ли да кажем, че Абсолюта, онова безкрайно същество е манипулирано от някой?

Със здраве.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 04 09 2006 21:52
 Заглавие:

pakodelucia, в основата на Трудното Знание стои Предопределността.
Всичко, което казваш е много вярно, но... защо го казваш?

Регистрирация: Jan 04, 2006
Местожителство: София

МнениеПуснато на: 04 09 2006 23:24
 Заглавие:

Truden написа:

Смятам, че е очевидно защо го казвам. Основата на въпросното знание не ми е позната. Аз се занимавам само с Божествената Любов, нея вземам за основа.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 04 09 2006 23:38
 Заглавие:

pakodelucia написа:
Truden написа:

Смятам, че е очевидно защо го казвам. Основата на въпросното знание не ми е позната. Аз се занимавам само с Божествената Любов, нея вземам за основа.

Очевидното за мене е, че искаш да внесеш някакво ново разбиране.
Ако го искаш, значи вярваш, че е възможно.
Ако е възможно, значи Бог така е решил (изхождайки от предното ти мнение).
pakodelucia написа:
Ако Бог е всичко, абсолютния закон то може ли да кажем, че ще стане нещо без Неговото знание и разрешение?

Не, разбира се.
Ако Бог не беше го "решил", аз никога, ама НИКОГА нямаше да мога да напиша толкова неща в тази тема и в целия сайт.
Ако Бог не беше го "решил" и Трудния Сайт нямаше да го има...

"Който разбира природните закони" (твои думи) знае, че ако Бог е "разрешил" злото да действа, то същият Бог е НАРЕДИЛ Доброто да му противодейства.
Баланс.

В своите интелектуални РАЗСЪЖДЕНИЯ не пропускайте да отбележите, че ВСИЧКО е написано.
Не може да ми кажеш това, което каза в предното си мнение и да ме обявиш за непознаващ законите, само защото се опитвам да ПРОМЕНЯМ Божието "решение".
Не забравяй, че аз също съм ВКЛЮЧЕН в това "решение"

Всичко е Предопределено от Бог, но то се случва чрез нашите действия.
Ничие действие не е вън от Божието "желание", а най-вече действията на Доброто и Любовта.

Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети