Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Будизъм лекция 03.09.06 - Младежкия театър
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Будизъм лекция 03.09.06 - Младежкия театър Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
dwbg

Регистрирация: Aug 25, 2006

МнениеПуснато на: 25 08 2006 17:11
 Заглавие: Будизъм лекция 03.09.06 - Младежкия театър
Отговорете с цитатВърнете се в началото

На 03.09.2006 ще има откриата лекция на Лама Оле Нидал от традицията Карма Кагю в тибетския будизъм.

Повече информация има на сайта на Диамантен път на будизма - България. http://www.diamondway.bg/bg/course/
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 25 08 2006 17:25
 Заглавие:

Цитат:
Лама Оле е един от малкото хора на Запад, който е изцяло квалифициран като лама и учител по медитация в будистката традиция на Карма Кагю. През 1969 г. Оле Нидал и съпругата му Хана стават първите западни ученици на Н. Св. XVI Гялва Кармапа. След като завършват три-годишно изучаване на будистката философия и интензивно обучение по медитация, което включва и приемственост на уникалната практика на Диамантения Път на име "Съзнателно Умиране" (тиб. Пхова), Оле Нидал започва да преподава будизъм в Европа по молба на XVI Кармапа. Оттогава Лама Оле предава благословията на линията почти всеки ден в различен град, като пътува и преподава по цял свят. Дълбочината на знанията и динамичните му учения вдъхновяват хиляди хора на лекциите и медитационните му ретрити.

Горния цитат е взет от връзката представена ни от dwbg
Бих искал да попитам, защо като Българи и християни не отидете да си поприказвате с един християнски поп, ами се събирате около един будистки поп.

МнениеПуснато на: 25 08 2006 17:31
 Заглавие:

По простата причина, че в един християнски поп няма нищо отвъд личностно! Освен това не всеки може да стане лама, а поп може да стане всеки що годе интелигентен човек.

Но нямам желание да влизам в спорове, с хора които въобще не са запознати поне малко с будизма, просто споделих информация.

п.п.
Пък ако мислиш че няма разлика просто отиди и провери сам!
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 25 08 2006 18:09
 Заглавие:

Ми аз съм подчертал в цитата, да се види как въпросния лама е СТАНАЛ лама - с учене се е КВАЛИФИЦИРАЛ.
Да не си мислиш, че поповете не учат
Имаме специално висше учебно заведение за попове, момче младо.
И хич не са по-глупави от ламите.
Не знам дали си говорил с поп, за да знаеш, че в него "няма нищо отвъд личностно" (твои думи)

И аз не споря.
Просто попитах.
Ако ми отговориш, не влизаш в спор.
Просто проявяваш учтивост и възпитание.
Ако един лама ти зададе подобен въпрос, така ли ще му отговориш, както на мене?

МнениеПуснато на: 25 08 2006 18:43
 Заглавие:

В горния текст става дума за интезивно обучение в медитация и тук е разликата между интелектуалното обучение и теоретичната подготовка.
Интелектуалното знание в много случаи си остава такова, без да имаме способност да го приложим на практика.

Например съчуствието. Всеки знае че е нещо много хубаво, но колко успяват да го приложат в реална ситуация?

В будизма медитацията има много важна функция, тя прави така че теорията и интелектуалното знание да станат част от теб и да имаш реална полза за себе си и за другите.

И тук е разликата някой може да медитира и да постигне резултати за 1 година за друг за 20 години. При интелектуалното обучение в общи линии сроковете са еднакви за всички.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 25 08 2006 19:12
 Заглавие:

Това е известно, приятелю.
Пише го в книжките.
Моята забележка беше относно интересът ви към един КВАЛИФИЦИРАН лама, който е станал такъв след три годишно обучение и ИНТЕНЗИВЕН курс по медитация.

Един поп-висшист е учил много повече от три години.
Не си въобразявайте, че поповете не знаят какво е това "медитация".

В случая избирате между поп-будист и поп-християнин.
Кое ви кара да изберете чуждото?
И единият и другият ще ви разкажат неща, които са научили при ОБУЧЕНИЕТО си.
Мислите ли, че Учението на Христос е по-ниско от това на Буда?

Ако се обръщате към Будизма, то предполагам е, защото го имате за по-добро Учение.
Погледнете държавите в които хората са будисти.
Има ли бедност и престъпност?
Има.
Къде са резултатите от учението на Буда?

Същото може да кажете за всяко друго учение.
Следователно... никое от тях не се познава достатъчно добре.

Има ли разлика при кой незнаещ поп ще отидете - дали при християнския, или при будисткия?
Обратния въпрос - има ли значение дали ще идете при християнски или при будистки поп, ако и двамата познават Бог (или каквото там му викате)

На втория въпрос се отговаря с "ДА" - има значение дали Знаещ Християнин ще ви обясни Бог, или Знаещ Будист.
Защото Християнинът ще ви го обясни на познатия ви език, а Будиста на езика, който не познавате.
Езикът не е само думички.
Той е метафори, асоциации, познаване на бита, познаване на културата, познаване на националните особености.
Всеки познава само своето.
Вие може да прочетете един тон книги, но то няма да е познаване на споменатите неща.
То ще е информация.

Това ми беше мисълта от самото начало - защо будистки поп, а не християнски?

Регистрирация: Aug 05, 2004
Местожителство: България/София

МнениеПуснато на: 25 08 2006 19:23
 Заглавие:

Евангелие на Тома
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителя
dwbg

МнениеПуснато на: 25 08 2006 20:40
 Заглавие:

Само искам да спомена че не смятам за коректни забележките Ви относно
това че християнските поповете разбират от медитация , молитвата не е медитация!

Това за престъпността не мисля че има връзка с будизма, хората навсякъде извършват престъпления!

Будизмът е религия на преживяването, докато християнството е религия на вярата, пътищата и целите са различни.

Някои предпочитат да вярват в нещо най-висше отделно от тях, други предпочитат да вярват в собствените си възможности.

Това е разликата поп-ът ти дава връзката с Бог.
Докато ламата със самия теб и твоя потенциал.

Също не смятам че тъй като будизма е източно учение го прави неразбираем за нас западните хора и в часност българите.

Още повече че този лама е европеец и определно премахва всякакви културно обусловени характеристики на будизма. И не се хващайте за 3-те години, от тогава е минало доста време нима мислите че човека е спрял да се развива ?
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 25 08 2006 21:04
 Заглавие:

Това е което имах да кажа.
Страхувам се, да не си помислиш, че съм искал спор с тебе, затова спирам.
Ако искаш да си поговорим, кажи, и ще се върна в темата

Регистрирация: Jun 11, 2006

МнениеПуснато на: 25 08 2006 21:37
 Заглавие:

За Оле Нидал попаднах на тва: http://daobg.com/forum/index.php?s=&showtopic=2355&view=findpost&p=40308
и тъй като ми звучи доста обосновано няма да отида на лекцията му.

Кирилизирано от Труден (обикновено Български на латиница се изтрива)
gogo21

МнениеПуснато на: 25 08 2006 22:10
 Заглавие:

Съжалявам, моя е вината. Обикновено не правя така. Благодаря за кирилизацията!
dwbg

МнениеПуснато на: 25 08 2006 22:41
 Заглавие:

Да определено постинга на Indolog звучи доста подредено и логично, но има доста неверни факти в него, които могат да подведат незапознатите.

Лама Оле Нидал е напълно квалифициран учител. Не знам този човек от къде знае, че е бил упълномощен да дава само убежище и ньондро лунгове, но аз мога да кажа че Лама Оле Нидал е един от най-добрите учители в практиката Пхова (съзнателно умиране, което му го признава дори Далай Лама). Който знае нещо за Пхова, ще разбере че тази практика е доста сериозна атестация за нивото на учителя.

Искам да поясня че Шамар Римпоче е втория Лама в линията Кагю, тъй наречения Red Hat Lama и когато няма все още роден Кармапа (в периода до неговото следващо прераждане и разпознаване) той държи цялата приемственост на линията с всички методи. В този смисъл негово омаловажаване и игнориране в процеса на разпознаване на новия Кармапа е израз на непознаване и пренебрегване на традициите в линията Карма Кагю.

При избора на новия Кармапа давлението на китайската комунистическа партия е изключително силно, тъй като това ще им донесе и религиозна власт (освен политическа) над окупирания Тибет. Затова не е чудно че се предлага първоначално кандидат, който отговаря на техните политически интереси. Този кандидат Шамар Римпоче естествено отхвърля. От там започва и спора за Кармапа, като зад едната страна стоят лами подържани от Китай, от другата страна лами (в това число и Лама Оле Нидал), които не признават наложения по политически причини кандидат.

Малко след това е разпознат и Н. Св. XVII Кармапа Тринле Тайе Дордже, новия Кармапа.
gogo21

МнениеПуснато на: 25 08 2006 22:56
 Заглавие:

Ами според мен Indolog е съвсем прав. Ползвам свободно английски и темата ми стана много любопитна. Онова, което той е написал се потвърждава от доста източници из интернет, които изчетох през последния час - ето един от най-балансираните: http://www.lioncity.net/buddhism/index.php?showtopic=24850&hl=nydahl

Мисля, че е добре да научите повече заисторията на собствения си учител.

И само един цитат: "It is a fact that Nydahl is persona non-grata to many of the teachers that he enthusiastically endorsed in his earlier books. So caution, caution ,caution......"
dwbg

МнениеПуснато на: 26 08 2006 04:10
 Заглавие:

Всеки сам проверява учителя си.

Аз лично от горния линк намерих информация за един Лама който дава поучения за будизма в един форум и говори против друг Лама в стил той не знае ама много добри работи прави
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2, 3  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети