Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Тибетски будизъм
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Тибетски будизъм Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
mostly_harmless
Гост

МнениеПуснато на: 02 05 2007 14:16
 Заглавие: Тибетски будизъм
Отговорете с цитатВърнете се в началото

На 26.05, Лама Джампа Тхайе, учител от школите Сакя и Кагю на тибетския будизъм, ще даде учението „Нектарът на онези с добра съдба”, текст, обобщаващ философския възглед за същността на реалността, съставен от Гатон Нгауанг Легпа, един от най-големите Сакя учители на 20-ти век.

На 27.05, Лама Джампа ще изпълни церемония по „Приемане на убежище” и ще даде инструкции за медитация върху Ченрези.

Ученията ще се проведат в „Дом на Архитекта” на ул. Кракра №11 в София. Входът ще е 4 или 5 лева.

За подробности: www.dechen.org/bg

Невена
Гост

МнениеПуснато на: 10 05 2007 17:19
 Заглавие: Защо с пари?????

Защо имате такса вход на това събитие? Така нещо хубаво става обикновено и пошло.

mostly_harmless
Гост

МнениеПуснато на: 10 05 2007 21:46
 Заглавие:

Ами най-малкото защото онези, които са готови да дадат 4-5 лева, поне в някаква степен ценят онова, което ще получат. Защо трябва някой друг да плаща за това вие да получите учение? Тази такса далеч не покрива разходите по организацията. Това е тема, която е разисквана много и ако потърсите, ще намерите достатъчно информация по въпроса.
[/quote]

Невена
Гост

МнениеПуснато на: 12 05 2007 10:43
 Заглавие: защото...

Живяла съм известно време в Индия и в един период посещавах редовно лекции на тибетски лами. Никога никаде не е имало такса. Никъде на изток няма такси за посещение на будистки учения. Дори напротив, хранят те и ти се радват. Ако някой иска истински да помага на хората той не може да им събира такса за това. Колкото и да Ви е странно в София има доста млади хора, които биха видели трудност с отделянето на 4-5 лева за да слушат будистки учител, при това без да знаят какъв е той, какво ще каже и дали то ще може да им помогне.
Аз не съм поканила този учител за да трябва "някой друг да ми го плаща". Вие сте избрали да споделите нещо и това да събирате пари за да го споделите в моите очи е некултурно. Аз ги имам тези пари но няма да дойда, защото според мен обвързването на духовност и пари по подобен начин е грозна постъпка. Ако аз искам аз ще отида при този лама или при организаторите и ще му дам пари или подарък, както съм правила в миналото. Но да си плащам билетче за будистка лекция, не благодаря. Научете малко повече за будизма. Колкото и да сте учили, не ви стига.

mostly harmless
Гост

МнениеПуснато на: 12 05 2007 19:56
 Заглавие:

Драга Невена,

Не е необходимо да се горещите толкова. Аз също съм живял известно време в Индия, също и в Непал, но там, както би трябвало да знаете, е една съвсем различна култура и принципите на преподаването и получаването на учения са утвърдени и хармонични – хората там са наясно, че мъдростта, която търсят, не се получава наготово. На запад обаче нещата засега работят по различен начин. Случаите, когато такива събития нямат такса са по-скоро изключение. Например таксата за получаване на Ламдре от Н.Св. Сакя Тризин идното лято е 600 паунда (може би и той трябва да научи повече за будизма??).

А това, че не знаете какъв е този учител и това учение, показва единствено, че не сте си направила труда да кликнете върху линка в съобщението.

Мисля, че е безсмислено да се продължава тази тема. Както сама споменавате, че сме избрали да споделим нещо, по същия начин сме избрали да събираме такса и пак по този начин човек избира дали да отиде или не...

Най-добронамерени поздрави

Гост

МнениеПуснато на: 12 05 2007 21:04
 Заглавие:

mostly harmless написа:
Например таксата за получаване на Ламдре от Н.Св. Сакя Тризин идното лято е 600 паунда (може би и той трябва да научи повече за будизма??).

При тази сума, въпросът ти е излишен

Всички учения (Будизъм, Християнство, Ислям...) са ПРАВИЛА, доколкото ползват правилата на живота (като парите, например).
Когато ученията се живеят, те нямат нищо общо с правилата (както и дишането няма нищо общо с тях)

Потребител

Регистрирация: Mar 26, 2007

МнениеПуснато на: 13 05 2007 08:38
 Заглавие: материално или духовно

материално или духовно е това учение и защо учителите търсят материални облаги за знанията си относно духовенството? /в този контекст, не си падам по църковните настоятелства (((, нито църквите/....освен, ако не са стари, построени според каноните на правилното място....и т.н.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Потребител

Регистрирация: Mar 26, 2007

МнениеПуснато на: 13 05 2007 08:43
 Заглавие: Re: Тибетски будизъм

mostly harmless, "входът ще 4-5 лв."- половин надница на ден на средно статистически българин....вярно е,че за да получиш трябва да дадеш, знанието във всяко едно учение, дори Уичкрафта се заплаща, било то символично или не...един вид пренасяне на жертва...

...Защо цената на билетът не е по желание!? Кой колкото може/иска-толкова да даде...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Невена
Гост

МнениеПуснато на: 13 05 2007 16:19
 Заглавие:

mostly harmless написа:
Драга Невена,

Не е необходимо да се горещите толкова. Аз също съм живял известно време в Индия, също и в Непал, но там, както би трябвало да знаете, е една съвсем различна култура и принципите на преподаването и получаването на учения са утвърдени и хармонични – хората там са наясно, че мъдростта, която търсят, не се получава наготово.e

Мисля че по този начин обиждате всички онези, които биха се поинтресували от вашия учител. Нагласата ви е, че на лекцията ви ще дойдат хора които искат да получат нещо наготово, така ли? И какво правите - превантивно им слагате такса вход, за да им дадете да се разберат? Жалка работа!

Цитат:
На запад обаче нещата засега работят по различен начин. Случаите, когато такива събития нямат такса са по-скоро изключение. Например таксата за получаване на Ламдре от Н.Св. Сакя Тризин идното лято е 600 паунда (може би и той трябва да научи повече за будизма??).

И колко време ще трае това? Според това което току що прочетох в мрежата последното подобно събитие в Канада е траело повече от 3 месеца и в таксата е влизала храна + разходи по преподаване от сутрин до вечер за целия период.

Цитат:
А това, че не знаете какъв е този учител и това учение, показва единствено, че не сте си направила труда да кликнете върху линка в съобщението.

Ако ми намеквате че по вашия сайт мога да разбера какъв е този учител и дали може да ми помогне значи вие и аз вървим по съвсем различни пътища. Без да видя някого на живо и без да го чуя какво говори и без да видя какви са учениците му, аз няма да му позволя да ми дава съвети и инструкции. Защото за мен будизмът не евангелска църква.

Цитат:
Мисля, че е безсмислено да се продължава тази тема. Както сама споменавате, че сме избрали да споделим нещо, по същия начин сме избрали да събираме такса и пак по този начин човек избира дали да отиде или не...

Най-добронамерени поздрави

Темата съвсем не е безсмислена. Това е темата за продаването на духовност. И това което правите според мен опетнява добрите намерения които може би сте имали.

Невена
Гост

МнениеПуснато на: 13 05 2007 16:22
 Заглавие:

Цитат:
...Защо цената на билетът не е по желание!? Кой колкото може/иска-толкова да даде...

Това бих попитала и аз. Ангажиментът към духовен път е личен избор и отговорност. Той няма предварително поставена цена.

Ku4oka
Гост

МнениеПуснато на: 13 05 2007 18:58
 Заглавие:

Може ли да попитам г-н/г-жа Mostly Harmless тези поучения, които ще струват 600 паунда във вашата организация ли ще се дават? Защото ако това е така, примерът който давате с това само доказва онова, което е написала колежката Невена. Но дори и да не е така, тя ви е написала съвсем ясно как изглежда всичко това отстрани.

Петър
Гост

МнениеПуснато на: 13 05 2007 20:08
 Заглавие:

Цитат:
Аз също съм живял известно време в Индия, също и в Непал, но там, както би трябвало да знаете, е една съвсем различна култура и принципите на преподаването и получаването на учения са утвърдени и хармонични – хората там са наясно, че мъдростта, която търсят, не се получава наготово.

Мъдростта, драги Mostly Harmless се дава, без да очакваш нещо в замяна. За справка, обяснението на Шантидева за Дана Парамита от Бодхичаряаватара.

С онова, което сте написал обиждате интелигентноста на хората, които очаквате да дойдат на лекцията ви.

Готама Буда е казал, че Дхамма не трябва да бъде продавана. Слагайки задължителна такса вход вие я продавате, независимо дали тази такса може да покрие разходите ви или не. Не е в това въпроса. Ако искате да дадете нещо, дайте го както трябва. Ако, както беше казано по-горе, предварително сте си извадили изводите за аудиторията си, точно такава аудитория ще съберете от която се опасявате.

А ако някой наистина се почувства благодарен, той ще намери начин да ви се отблагодари. Нищо че живеем в България.

mostly harmless
Гост

МнениеПуснато на: 14 05 2007 21:09
 Заглавие:

Dear all,

Не смятам, че това е подходящо място за водене на такъв тип дебат и не бих се наел да отбивам всички нападки, които изскачат. Ако човек има желание, може сам да провери как стоят нещата преди да пусне поредния пост.

Сигурен съм, че Лама Джампа не очаква нищо в замяна на ученията, които ще даде. Ние просто организираме събитието и го правим по стандартна схема. Таксата за вход няма да покрие и половината от разходите за наем на залата, преводач, плакати и т.н., така че поне не е справедливо да ни набеждавате за печалбари. Просто предоставяме една възможност за онези, които имат интерес в тази сфера. Такава е практиката в будистките общности на запад, така ще подходим и тук.

Странно е да смятате, че знаете и разбирате будизма повече отколкото учителите, които ръководят дхарма центровете по света. Публичните лекции на Н. Св. Далай Лама също са с такса вход.

Поздрави

Петър
Гост

МнениеПуснато на: 14 05 2007 22:11
 Заглавие:

Това е съвсем нормално място за такъв дебат. И няма какво толкова да се проверява, защото става въпрос само за едно конкретно нещо - таксата ви за вход.

"Стандартната" ви схема не е толкова стандартна. И не е вярно че при лекциите на Далай Лама има такса вход - поне далеч не на всички. Аз съм бил на три негови публични изяви и никой не ми е късал билетчета - в Париж, в Австралия а и навремето в България.

Нищо съществено не казвате. Въпросът е принципен. Ако сте решили да дадете знание, не взимате пари за това а оставяте хората сами да го получат и да преценят. Но явно не разбирате за какво се говори.

Цитат:
Странно е да смятате, че знаете и разбирате будизма повече отколкото учителите, които ръководят дхарма центровете по света.

Значи на всичкото отгоре събирането на пари може да бъде разбрано само от някой, който разбира будизма??? Тук наистина се изложихте. Не обичам да използвам квалификации, но вие не пишете като някой, който може да бъде истински представител на будисткото учение. И тъй като е видно че вие сте от организаторите на тази лекция, хвърляте голямо съмнение в душата ми за цялото мероприятие. Какъвто и да е ламата ви, щом учениците пишат че трябва да се разбира будизма за да се схване нуждата от такса вход за публична изява, работата е зле. Ако случайно учителят ви е добър, вие му правите много лоша услуга с начина по който организирате посещението му и с начина по ойто не можете да обясните действията си.

И последна мисъл от мен. Това че нещо "вирее" на запад не означава че то е в хармония с България и културата на народа ни.

Имам усещането че си пиша с някой много млад човек. Не е това мястото да ви питам за възрастта ви, но ако съм прав, приемете съвета ми - не се излагайте повече с опити да отговаряте на критиката отправена към вас. Само става по-лошо, тъй като тя е справедлива. По-добре се размислете за нея.

Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети