Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Не съдете, за да не бъдете съдени.
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Не съдете, за да не бъдете съдени. Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
ustremlenie_f

Регистрирация: May 28, 2008

МнениеПуснато на: 28 05 2008 11:21
 Заглавие: Не съдете, за да не бъдете съдени.
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Днес в автобуса напът за работа отворих малката библия в чантата си на произволна страница... Редовете ме отведоха до думите: "Не съдете, за да не бъдете съдени." Съзнанието ми започна да вибрира, изпълнено с усещане за греховност... Цял живот съм съдила. "И защо гледаш съчицата в окото на брат си, а не внимаваш на гедата в твоето око?" - пита Исуса Христа. И действително - единственото съвършено същество е Бог. Еинствено Той може да бъде съден, защото е безгрешен. Дотук добре. Но! Къде тогава отива функцията на цялата съдебна система? Стигнах до задънена улица... Вярвам безусловно на Библията, но нима онова което прочетох ни казва, че беззаконието трябва да остане безнаказано? Чак когато умрат ли убийците получават възмездие? И как тогава да има някакъв ред на Земята, при наличието на толкова зли хора? Нима трябва да се оставим да бъдем убивани?
Крачех с наведена глава, токчетата ми отекваха в съненото утро, а аз търсех доказателство за истинността на твърдението в Библията... Невъзможно бе да е невярно... И тогава в съзнанието ми се появи моят отговор - правилата, по които съди съдебната система са Божиите правила. Съдиите са просто инструменти на Бог. Те изпълняват Божията воля... В този ред на мисли съдиите един вид са опълномощени да съдят. Но така ли е в действителност? Като че ли аргументите, до които стигнах не са достатъчни... Помогнете ми да открия още!
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 28 05 2008 14:00
 Заглавие:

Има разлика между осъждането като лично отношение, изпълнено с ярост и/или злоба и юридическият смисъл на думата "съдя".

ОСЪЖДАНЕТО, за което говори Библията, е онова отношение, което прилича на "този човек е изрод, незаслужаващ въздуха, който диша". Нещо от този род...
Това е вид осъждане, което извира непосредствено от душата на човек и не може да бъде контролирано - или си злобен(а) и от злобата ти извира осъждането или си Добър(а) и този вид осъждане липсва в душата ти.

Всичко друго, което наричате ОСЪЖДАНЕ не е онова, за което Библията говори.

Да осъдиш за престъпление или да не одобриш деяние не е ОСЪЖДАНЕ, ако в него липсва злобата и яростта.

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 28 05 2008 14:17
 Заглавие:

Божиите закони и човешките закони, са две различни неща, според мен. Божиите закони касаят вътрешния, духовен свят на човека, на вярващия. Как човек, който няма вяра в Бог, ще се съобразява с Божия закон? Човешките закони са създадени за този материален свят, в който пребиваваме и касаят света на човеците.
Под ,, не съди" аз разбирам не да няма съд и да не се осъждат престъпниците, а да не съдим хората около нас. Колко често на ден чуваш ,,тази е еди каква си, онзи е еди какъв си, как можа този да направи това и т.н."? Забелязала съм, че хората, които най-много осъждат другите и им правят квалификации, рано или късно им се случва нещо подобно на това, което са осъждали до скоро. Имам една позната, която преди да се омъжи непрекъснато осъждаше чуждите деца и родителите им за това, че са шумни, невъзпитани, правели бели, не слушали, отговаряли... Сега си има две, които по нищо не отстъпват на осъжданите от нея деца и никакви средства и усилия от нейна страна не можаха да ги променят. Преди тя обвиняваше родителите за държанието на децата, а сега казва, че съжалява, че го е правела, защото й се е случило точно това, което най-много е мразела, за да й се даде урок. Не знам дали е така, но имам доста примери наоколо в тази насока. На мен самата ми се е случвало да преживея неща, които са ме поставяли в гледната точка на хора, които по един или друг начин съм осъждала. С времето се научих повече да наблюдавам и по-малко да взимам отношение. И ако се хвана в мислите си, че започвам с ,,...как може ... ", веднага се спирам сама, за да не направя ново осъждане на някой. Не винаги успявам, но се старая.
Така разбирам аз този божи закон.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
ustremlenie_f

МнениеПуснато на: 28 05 2008 15:24
 Заглавие:

Доколкото разбирам от дадените мения по темата, грешно е да съдиш, когато влагаш в съденето личната си позиция.
Ще ми е интересно да разбера къде е тънката граница между "греховното" и "праведното" съдене (позволявам си да поставя една макар и условна рамка). Ако следвам логиката на собствения си ум и мението на взелите участие в дискусията, тази граница е именно гнева, който междувпрочем е един от седемте смъртни гряха. Така ли е?
Vasko

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 28 05 2008 16:06
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:

Не критикувам никого, всеки има право на гледна точка, но твърдения със статута на Абослютни истини кой би могъл да направи освен Бог или някой Негов посредник?

Бог се проявява в света чрез човека. Когато в един човек се роди Бог, думите на човека вдъхновени от Бога, са абсолютни истини. Познаващите Бог виждат Бога в този човек и приемат истините. Непознаващите Бога виждат човека и отхвърлят истините поради неразбирането си.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
ustremlenie_f

МнениеПуснато на: 28 05 2008 16:17
 Заглавие:

И аз казах същото... абсолютни истини може да каже само Бог или Негов посредник. В този случай, човек, който познава добре Бог и има силна връзка с Него е един вид Негов посредник.
Изтрих голяма част от предишният си коментар, при което голяма част от твърденията ми се изгубиха. Причината беше, че съм се заблудила, че е поставено разграничаване между "съдене" и "осъждане". Но зад всички свои останали думи заставам - рамкирането на понятията ги ограничава и не им позволявеа надграждане; Абсолютните истини са дело само на Бог, а ако се появят от другаде, то определено отново са проявление на Божията промисъл.
Все пак се радвам, че темата, която поставих бива дискутирана.
Извинения към създателя на сайта за недоглеждането във връзка с неговия отговор!
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 28 05 2008 18:14
 Заглавие:

Говорейки за съдене не бива да мислим за "абсолютни истини".
Човек е много далеч от каквато и да е абсолютна истина.
Той знае това на което е научен и се старае да направи най-доброто от себе си, за себе си.

Когато оценявате чужда постъпка, знайте, че грехът в нея идва от незнанието и нечистотата на душата, а вашата преценка идва от вашето (не)знание и (не)чистотата на вашата душа.

Ако нямате омраза или осъдителна злоба, вие не съдите, а констатирате факта на деянието.

Да не съдиш не значи да не различаваш доброто от злото.
Но и за тези двете има различни критерии в различните хора.

МнениеПуснато на: 28 05 2008 18:20
 Заглавие:

Когато човек е лично засегнат от грешната постъпка на някого и го съди пристрастно, без злоба, но от своята гледна точка, влагайки собствената си болка в това - съденето грях ли е? И в какво се състят глобата и гнева? От болката и страданието ли се раждат или нямат нищо общо?
Надявам се да не задавам глупави въпроси, но наистина ми е много трудно да разбера механизма, по който можем да сме добри, без това да наранява нас или околните...
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 28 05 2008 19:12
 Заглавие:

Няма значение дали лично си засегната или не.
Човекът който ти е навредил го е направил от незнание.
"Той/тя не знае" трябва да е твоето "осъждане".

Няма механизъм да станеш добра.
Или си добра или не си.
Доброто не се ПРАВИ.
То се себеизразява в делата ти, които извират от душата а не от възпитанието.

МнениеПуснато на: 29 05 2008 09:58
 Заглавие:

Хората сме или добри или не, така ли? А какво означава добър? И къде отива смисъла на живота ако се раждахме добри(което донякъде си значи и съвършени)? Добродетелта е главна ценност в Християнството, но доколкото разбирам човек трябва всячески да се стреми към нея. Иначе смисъла на изповедта и опрощението се губи. Бог ни учи, че се раждаме несъвършени и цял живот се стремим към Бог, който е въплъщение на съвършенството. Единственото истински добро същество е Бог. Хората не се делят и категоризират на "добри" и "зли". Те може да са по-близо до единия или до другия полюс, но никога в едната или другата крайност. Ще се повторя, но Абсолютите във всяко свое отношение са присъщи само на Висшия разум. А ние все още не сме богове.
Греша ли?
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 29 05 2008 14:19
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
Хората сме или добри или не, така ли?

Не.

Цитат:
От Corpus Hermeticum
The First Book

80. What is God? The immutable or unalterable Good.
Какво е Бог? Неотменимото или непроменимото Добро.

81. What is Man? An unchangeable Evil.
Какво е Човек? Непроменимо Зло.

Този който се стреми към добро не познава Доброто.
Защото ако го познаваше, нямаше да се стреми към него, а щеше да е Доброто.

---

Много философстваш, ustremlenie_f.
Бъди по-скромна и по-тиха.

МнениеПуснато на: 29 05 2008 15:09
 Заглавие:

Животът е философия и няма как да не философствам, ако искам да го живея пълноценно...
Но смятам, че е излишно да дискутираме повече темата - Вие смятате, че Съвършени хора, които са абсолютно добри, съществуват. Аз смята, че съвършен е само Бог.
Ако някой се смята за съвършен, нека ми се обади, ще ми е интересно да се запознаем.
Да, трябва да съм тиха и смирена, приемам го. Но понякога не е излишно човек да говори за Доброто - това не е излишен шум.
Един последен въпрос - обикновените смъртници, които допускат грешки, не биха могли да са добри, така ли? И има ли междувпрочем простосмъртен, който е безгрешен, съвършен и се е "родил добър"?
Но въпросите ми са риторични, така че не се считайте за длъжен да ми отговаряте. Достатчъчно е, че знаете отговорите по-добре и от мен самата.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 29 05 2008 16:10
 Заглавие:

Цитат:
Вие смятате, че Съвършени хора, които са абсолютно добри, съществуват.

Къде съм казал това!?

Бог е Добър.
Човек е зло.

Цитат:
Mat 19:17 А Той му каза: Защо питаш Мене за доброто? Един [Бог] има, Който е добър.

Но понеже Бог идва в света като човек, би могла да видиш Добър човек (който всъщност е Бог).
Макар горния цитат да е на Исус, би ли казала, че Той не е бил Добър?

ustremlenie_f написа:
обикновените смъртници, които допускат грешки, не биха могли да са добри, така ли?

Доброто не е нещо, което БИ МОГЛА да си.
Доброто е нещо което Си, или не си.
То е като вроденост, характер, същност.
Делата не те правят по-добра или по-лоша.
Те те правят по-възпитана или невъзпитана.

Това е.
Толкова е просто и ясно.
Няма какво да се филосфства за Доброто.

МнениеПуснато на: 29 05 2008 18:12
 Заглавие:

Ок. Схванах ти мисълта.
Но!
Светият дух живее в Исус. В този ред на мисли място за сравнение между Исус и хората меко казано НЯМА. Общото между тях е само това, че за един определен период от живота си Исус е пребивавл в плът. Исус е пратеник, месия, еиднствения съвършен човек. Дори "човек" не е точната дума - все пак той е част от Триединството.
Навярно и сега философствам на вятъра. Може и така да е. Но ако изхождам от позицията ти, значи ли че:
1. Човек, който "е добър" спира да се стреми към доброто, просто защото не му е необходимо - той и да иска не може да прави зло?
1. Човек, който се стреми към Добро венага се превръща в лош, така ли?
"Доброто не е нещо, което БИ МОГЛА да си.
Доброто е нещо което Си, или не си. " - така твърдиш, нали? Но!
2. Трансвормация при хората няма, така ли да разбирам? Човек не може да е бил лощ, но да се разкае и промени?
Имам и други въпроси, но знам, че за Вас ще бъдат приети като "празно философстване". Пък и времето ме притиска...
Така че спирам до тик.
Изглежда много се разминаваме в позициите си, но това не значи че взаимно ще ги променим...
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети