Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Не съдете, за да не бъдете съдени.
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Не съдете, за да не бъдете съдени. Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 29 05 2008 19:30
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Идеята в Трудното Знание (както вече свободно го наричаме) е че Исус не е единствен Син на Бога, а има и други като Него.

Човек, който е обиталище на Бог (в когото Бог пребивава) с времето си припомня и преоткрива Истинското в себе си, което в Същността си е Бог.

Такъв човек е Добър, защото Бог, който живее в него е Добър.
Само такъв човек може да се разкае за делата които е извършил преди да познава себе си.

Лошият не може да се разкае, защото разкаянието не е решение, което вземаме, а вътрешен срам и неудоволетворение от минали дела.

Разкаянието не е път към Доброто а резултат от него.
Делата на човек не са път към Доброто а резултат от онова, което имаме в себе си.
Да си мислиш, че може да станеш добра, вършейки делата на Доброто е двуличие и грях.

Доброто не мисли за онова, което върши, защото делата му са естествени като глътката въздух за живота ни.

Отново: Делата са резултат, а не път.

Регистрирация: Aug 03, 2003
Местожителство: Тук-Там

МнениеПуснато на: 29 05 2008 19:54
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
(...)Исус е пратеник, месия, еиднствения (...)

Не е единственият. Имало е, и има и ще има и други като него. Много се спекулира с тази дума, а тя има друго значение, идващо от "едно".
Повечето ортодоксални християни и евангелисти спекулират с "единствеността" и уникалността на Исус, която им служи за много добро оправдание, че те, видиш ли не са, не могат да са като него, и значи са грешни и лоши, или имат поне" правото" да са грешни и лоши.

ustremlenie_f написа:
1. Човек, който "е добър" спира да се стреми към доброто, просто защото не му е необходимо

Как можеш да се стремиш към нещо, което си? Да кажем, си с кестенява коса и с ръст 165. Стремиш ли се да си с ръст 165? Стремиш ли се да си с кестенява коса? Ти вече си такава. Стремиш се към нещо, което не си, което нямаш. Затова, ако си добър, не се стремиш да си такъв, а просто си добър.
ustremlenie_f написа:
2. Трансвормация при хората няма, така ли да разбирам? Човек не може да е бил лощ, но да се разкае и промени?

Човекът не е бил лош, а просто не е знаел че е добър. Не е знаел. Когато се познае, тогава се разкайва. Въпрос на възприятие, на осъзнаване. В крайна сметка всичко опира до истината.

ustremlenie_f написа:
Изглежда много се разминаваме в позициите си, но това не значи че взаимно ще ги променим...
Защо да не значи?

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителяICQ Номер
ustremlenie_f

Регистрирация: May 28, 2008

МнениеПуснато на: 30 05 2008 09:06
 Заглавие:

Вероятно доста преди мен сте започнали да си задавате въпросите, които ме мъчат в момента, но това не ви дава право да ми поставяте етикети "Двуличие", "Несмиреност" и "Греховност".
Каквото и да кажете, не можете да ме убедите, че Добрият човек осъзнава себе си като такъв и спира да гледа критично на делата си. Тъкмо напротив - способността да виждаме грешките си и стремежът ни да ги поправим ни правят поне донякъде добри, а не двулични(стига съответното действие да не е само за пред хората).
Осъзнавам, че може би сте много по-напред в своето духовно развитие, но ще Ви помоля да не ме поставяте в графи, измислени от
Вас самите. Аз не съм база данни, че да ме прошноровате и прономеровате...
Не отричам вашата гледна точка.
Но приемете, че най-често истините са повече от една. И аз ще приема нечия чужда, чак когато тя стане моя собствена...

С уважение: грешната, несмирен и двулична философка
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
Malinov

Регистрирация: Nov 11, 2007
Местожителство: near by the truth

МнениеПуснато на: 30 05 2008 11:40
 Заглавие:

Човекът "съди" оценявайки недостатъците на другите с цел да изгради собсвената си ценностна система и това е правилното. Не говоря за тези, които го правят вербално, наранявайки околните, а за тези, които го правят за собствена консумация.
Всеки, който постоянно споменава Бог и неговите слова, се е родил напразно. Бог не се нуждае от венцехваления, а от разбиране. И не е ли време вече да напуснем схоластичните религии и наистина филосовски да си обясняваме нещата. Болшинството се крият зад фразите "Бог това, Бог онова", в повечето случай лицемерно, а и не е толкова важно дали Бог съществува. Не Той е виновен за безчинствата и злодеянията вършени от хората и не Той ще ги спре. За мен поне, Господ е хармонията на светлината, като тя не се интересува от отделния индивид. Устремеността да станеш част от светлината си е задължение на всеки един и не е ничия грижа, най-малко на "духовниците". Те както се видя се интересуват къде да са свещоливниците и кои имоти на кого са ... ще спра до тук ...

МнениеПуснато на: 30 05 2008 12:09
 Заглавие:

Малко хора познават и разбират философията на Божествения разум. Излишно е да се говори за нея и за Бог като цяло, но само когато това споменаване е напразно.
Та се учиш от човешките грешки е качество присъщо на малцина. Но да учиш хората, базирайки се на чуждите грешки е плитко.
Никога не съм твърдяла, че Бог е виновен за каквото и да било и се съм споменавала, че Той ще бере плодовете от грешките ни. Достатъчно е, че вече веднъж го е направил, губейки живота си като тяло.
Може стремежа към доброто да прави човек зъл, споменаването на Бог - греховен, и цялото философстване на хората да е излишно, но не мисля, че в света ни е важно хорското мнение. На Друг принадлежи истински важната оценка...
Така че можем да разбираме самосиндикално философията на живота И Бог. Поне за това имаме пълната свобода волята...
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 30 05 2008 12:55
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
Вероятно доста преди мен сте започнали да си задавате въпросите, които ме мъчат в момента, но това не ви дава право да ми поставяте етикети "Двуличие", "Несмиреност" и "Греховност".

Цитат:
1Коринтяни 13:5 (Любовта) не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло,

МнениеПуснато на: 30 05 2008 13:14
 Заглавие:

Аз не съм Любовта. Аз съм човек от плът и кръв, какъвто межувпрочем сте и Вие! Съжалявам ако това ме прави грешна и несъвършена, осъзнала съм го много отдавна, но съвършена няма как да стана в скоро време. Имам само 22 години зад гърба си - твърде малко за едни и твърде много за други.
Съжалявам, че скверня света с присъствието си, но ме върнаха тук... Първата ми битка със смърта беше още когато съм била 11 месечно бебе и съм паднала от третия етаж на блока ни. Съзнавам несъвършенството си, но искрено се надявам, че неслучайно стана чудо и оцелях... За краткия си живот съм видяла доста(излишно е да разказвам всичко), но никога не съм твърдяла, че съм съвършена или, че съм въплъщение на Любовта. Че кой междувпрочем е? Но това не ме спира да търся и да се стремя. И нищо и никой няма да ме спрат!!!...
Точка.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 30 05 2008 13:42
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
но никога не съм твърдяла, че съм съвършена или, че съм въплъщение на Любовта. Че кой междувпрочем е?

Виж, мила,

Ако не си Любовта няма начин да я видиш, от което следва, че не трябва да се произнасяш за другите.

"Че кой междувпрочем е?" ти идва като успокоение на неспособността да си Любов.
Показва ЕГО, твърдост, закостенялост, злоба, омраза...

Казвам ти го, за да ти помогна да намериш отговора на въпроса, който постави в тази тема.

"Че кой междувпрочем е?" е твоето осъждане.
Виждаш ли, ти не съдиш само един човек, а всички хора.

Трябваше да те доведа до тази фраза, за да ти дам най-точния отговор.
Съденето не е осъзната оценка а вътрешно отношение към хората около теб.

МнениеПуснато на: 30 05 2008 14:05
 Заглавие:

Виж, "мили", аз зададох един най обикновен въпрос. Не съм изказала никакво твърдение.
Изглежда обаче ти вече знаеш отговора на въпроса, отговаряш вместо мен и ми присписваш отговора си.
Изречението в предишното ми изказване, което си цитирал завършва с въпросителен, така ли е? Не аз съм дала отговора.
И между другото не аз категоризирам и съдя хората. Греша ли?
Благодаря ти за комплиментите и поученията, но мисля че отдавна никой земен жител не може да се разпорежда с живота ми и свободната ми воля.
За в бъдеще обаче ще имам предвид, че съм злобна, закостеняла, несмирена, грешна... ако пропускам нещо извинявам се, но не си водих записки, грешката е моя.
П.С. И междувпрочем май някъде по средата на форума темата станах аз, а не съденето...
С дълбоко почитание: Устремление
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 30 05 2008 14:19
 Заглавие:

Аз само те провокирах да ни разкажеш за себе си и да се погледнеш отстрани.
Сега, когато знаеш кой задава въпроса, можеш по-лесно да му намериш отговора.

Целувка (Kiss)

МнениеПуснато на: 30 05 2008 14:29
 Заглавие:

Аз сама реших да разкажа за себе си, защото няма какво да крия, а и защото всички участници в тзои форум говорят обобщаващо и никога не казват "Аз мисля", а пък да споделят нещо за самите себе си да не говорим...
Една поговорка гласи:"Опознай врага, за да го победиш"(макар, че аз лично не свързвам думата "враг" с конкретно значение). Аз давам на всички около мен силата да ме познават, а те сами решават дали да я използват. Харесва ми да съм уязвима, защото ако и тогава устоя, значи наистина съм силна.
Ще се радвам да чуя още критики, макар че, както казах, ще приема само тези, които могат да се превърнат в част от мен. Ценя чуждото мнение, уважавам го, но в никакъв случай не се чувствам задължена да го приема...
И да допълня - изключително съм щастлива от факта, че съм несъвършена! Представете си колко скучно би било да няма какво да променяш в себе си!.. И това е хубавото на съвършенството - колкото повече се приближаваш към него, толкова по-нависоко се позоционира то. Градация.
svetulka

Регистрирация: Aug 03, 2003
Местожителство: Тук-Там

МнениеПуснато на: 30 05 2008 17:44
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
това не ви дава право да ми поставяте етикети "Двуличие", "Несмиреност" и "Греховност" (...) ще Ви помоля да не ме поставяте в графи, измислени от Вас самите. Аз не съм база данни, че да ме прошноровате и прономеровате...

Никой освен теб самата не ти поставя етикети и графи тук.

ustremlenie_f написа:
Каквото и да кажете, не можете да ме убедите, че Добрият човек осъзнава себе си като такъв и спира да гледа критично на делата си.

Не съм казвала, че спира да гледа критично на делата си. Има тънка разлика - добрият човек не съди себе си, не съди и другите. Той осъзнава, а не си поставя забрани и правила, често повърхностни и псевдоморалистични.

ustremlenie_f написа:
Но приемете, че най-често истините са повече от една. И аз ще приема нечия чужда, чак когато тя стане моя собствена...

Истината е само една. Няма "моя" и "твоя" истина.

Малко отклонение а'ла Фройд - сама си поставяш негативни определения, и това го виждам като една здрава манипулация - "преднамерено" съдиш себе си, внушавайки на читателя, че опонентите ти са ти лепнали тези негативизми, и мислейки подсъзнателно, че това ти дава правото да съдиш другите. Страхуваш се. А няма от какво. Човек носи маска и съди от страх. Какво имаш да разкриваш. Навярно си прекрасен човек, ала как да се види зад бронята, която си надянала?
Една топла прегръдка би казала хиляда пъти повече от всички тези думи.

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителяICQ Номер
ustremlenie_f

МнениеПуснато на: 31 05 2008 10:11
 Заглавие:

Човек е едно безкрайно търсене на истината и доброто. Той е израз на Бог и като такъв се стреми към Божественото.
Да осъзнаваш, да съдиш и да си критичен са три много различни действия. Умението да се прави разлика межу тях е израз на Мъдрост, до която малко са се докоснали.
"Не съди, за да не бъдеш съден" е послание отправено до онези, които още не са се доосъвършенствли, за да разграничават критиката, съденето и самоосъзнаването на грешките. Посланията в Бибилията имат за цел да предпази човек от самия него. Защото никой не може да ти причники това, което сам можеш да си направиш...
Malinov

Регистрирация: Nov 11, 2007
Местожителство: near by the truth

МнениеПуснато на: 03 06 2008 10:06
 Заглавие:

ustremlenie_f написа:
... Така че можем да разбираме самосиндикално философията на живота И Бог. Поне за това имаме пълната свобода волята...
Именно!

Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети