Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Не съдете, за да не бъдете съдени.
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Не съдете, за да не бъдете съдени. Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
ustremlenie_f

Регистрирация: May 28, 2008

МнениеПуснато на: 03 06 2008 13:14
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Само толкова ли ще кажете, Малинов ?
Благодаря, че поне Вие ме подкрепяте!!!
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
reader_1

Регистрирация: Aug 04, 2006

МнениеПуснато на: 08 06 2008 07:29
 Заглавие:

Цитат:
Идеята в Трудното Знание (както вече свободно го наричаме) е че Исус не е единствен Син на Бога, а има и други като Него.

Това е вярно....само,че Иисус е Син на Бога по същество а всички ние можем да бъдем синове на Бога по съдържание на вътрешният си живот,който получаваме благодарение на божествената благодат,получаването на която не е вследствие на положените усилия и дела ,а единствено и само резултат на Божията Любов и Промисъл към нас
По отношение на стремежа към Доброто.....мисля,че човек колкото по-добър става,толкова по грешен и духовно нечистоплътен се чувства....поне такъв е опита,споделен от изявените личности в историята на православното християнство.Когато Бог благоволи да да ни прати своя Свети Дух(което всъщност е и сърцевината на Божият завет и обещания към нас),едно от първите проявления на този Дух в нас е осъзнаването на собствената ни греховност и на неспособността ни сами със свои собствени сили да я преодолеем.Поне докато живеем тук на земята,истината за нашата греховност е Истината за нас и тъй като Бог е Пътят,Истината и Животът то приближаването на Бог към нас е свързано и с това едва ли не отвращение и срам от собствената ни греховност и заедно с това неистов копнеж да се очистим от нея за да бъдем в състояние да изпълним в още по-голяма степен съдържанието на вътрешният си живот с Бог...това всъщност е и един от аспектите на Покаянието,което между другото е и първият призив на земният живот на Иисус:
"17. Оттогава Исус започна да проповядва, като казваше: Покайте се, защото наближи небесното царство." - Евангелие от Матей:4:17
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 08 06 2008 16:51
 Заглавие:

reader_1 написа:
всички ние можем да бъдем синове на Бога по съдържание на вътрешният си живот,който получаваме благодарение на божествената благодат,получаването на която не е вследствие на положените усилия и дела ,а единствено и само резултат на Божията Любов и Промисъл към нас

Би ли обяснил по-така...
Защото според това което казваш или всички стават синове на Бог (поради Любовта Му към нас) или ако не всички стават синове на Бог, то значи Той не обича всички еднакво.

Значи, концентрирай се точно на думите си и на моя въпрос, моля.

Регистрирация: May 28, 2008

МнениеПуснато на: 09 06 2008 08:59
 Заглавие:

Тази тема стана толкова шарена ... Но поне един човек да мисли като мен(reader_1). И аз съм на мнение, че един човек, колкото по-добър става, толкова като по-грешен се възприема. Пример за това е, че именно най-грешните хора осъзнават себе си като праведни. А пък, които са един вид въплъщение на Доброто непрестанно са измъчвани от огризения за греховност. Колкото по-бяла става една душа, толкова по-силно контрастира със света наоколо и деянията на собственото й тяло...
Що се отнася до Божията любов, смятам че Бог обича всички по равно. А когато някое негово чедо забрави за любовта на отца си, Бог наказва с Любов. Това според мен е "лайт мотива" в Християнството. Когато един човек съумее на злото да отвърне с добро, то значи максимално се е приближил до Бог и се е отдалечил от чисто човешките болка, озлобление и накърнено достойнство. Когато човек стане по-силен и от себе си самия, от собствените си емоции, той е доста напред в своето Духовно израстване...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
reader_1

МнениеПуснато на: 09 06 2008 18:14
 Заглавие:

Цитат:
Би ли обяснил по-така...
Защото според това което казваш или всички стават синове на Бог (поради Любовта Му към нас) или ако не всички стават синове на Бог, то значи Той не обича всички еднакво.

Значи, концентрирай се точно на думите си и на моя въпрос, моля.

Признавам си,че ми е много трудно,използвайки логиката(човешката) да обоснова думите си или даже да звуча приемливо...Наистина щом Бог е Творец на всичко,което съществува-в плът или като чист дух,щом Той ни кара да мислим и копнеем за него,щом не зависи от нас дали ще получим Светия Дух,единствено чрез когото можем да узнаем Божията воля и щом не е наша заслугата ако сме угодни на Бога то логично е да си зададем въпроса с какво са виновни тези,които не вярват в Бог и не следват волята му...защо трябва да бъдат осъдени като непоправими грешници?
Мисля,че ние грешим в това,че се опитваме да си обясним всичко за Битието и за Божият замисъл тук и сега веднага...използвайки нашият ум...В Библията пише,че всичко,което Бог е направил е добро.И щом като в някои от нас мъждука идеята за Бог,която сама по-себе си е и израз на Божията Любов към нас,то според мен е по-редно по-голямата ни грижа да бъде благодарността за тази Любов и копнежът да се приближим до Бог а не да искаме обяснение от Него защо Той не е оказал за момента същата Любов и към заобикалящите ни хора,нехаещи за духовният живот.В края на краищата всичко ще стане ясно накрая...поне според Библията.А и не е сега времето да съдим и искаме обяснение а да се ползваме от това,което ни е дадено с цел да станем по-добри.Да искаме от Бог обяснение за делата Му,означава да преценяваме дали Той е достоен за нас или не."Който се опитва да проникне в тайните на Бога-той ще бъде смазан от величието Му" - това мисля,че беше казано в Библията...Не винаги можем да отговорим с да или не...има и трети отговор-над човешката логика.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 09 06 2008 20:11
 Заглавие:

reader_1, да се съгласяваш с ценности не значи, че ги имаш в себе си.
Да казваш, че има Бог, не значи че Го познаваш.
Да твърдиш, че Любовта е висша ценност не значи, че я имаш в себе си.

Човешката мъдрост е папагалстване.

Лесно е да повториш заученото в книгите и в църквата, но един простичък въпрос те поставя в неизразимо затруднение:

reader_1 написа:
Признавам си,че ми е много трудно,използвайки логиката(човешката) да обоснова думите си или даже да звуча приемливо...

Най-добре е да си мълчиш, приятелю.
Вземи Библията, запази тишина и чети.
Не мисли какво са те учили, и какво мислиш, че знаеш.

В Библията има чиста логика и едно към едно Истина.
Твоята глупост те кара да УМУВАШ и да ръсиш МЪДРОСТИ.

За да не го правиш повече, преди да си отвориш устата за поучение, намери място в Библията, което едно към едно да покрива думите ти.

reader_1 написа:
Който се опитва да проникне в тайните на Бога-той ще бъде смазан от величието Му

Колко успокояващо, а?
"Непостижимо ми е, защото е непостижимо и за другите."

Съжалявам, но ще те разочаровам.
Ако Бог смаже нещо в тебе, то ще е ЕГОТО ти, но без него се живее много по-добре.
И ако не го е направил с теб не значи, че не го е направил с никой друг.

Ако си учуден на грубостта ми, тя е резултат на наглостта ти да си мислиш, че си достатъчно умен да се изплъзнеш от въпроса ми по толкова тарикатски начин - "Ще кажа няколко сладки думички и ще ЗАМАЖА положението..."

МнениеПуснато на: 10 06 2008 12:00
 Заглавие:

Truden....мисля,че си ме разбрал погрешно.Никога тук не съм претендирал,че олицетворявам някакви ценности или поне,че бих бил достоен за подражание.Не съм казвал,че познавам Бог-какъвто и смисъл да влагаш в това понятие...същото важи и за Любовта.
Има много въпроси,касаещи човешката проблематика,които ме поставят в затруднение,а какво пък остава по въпроса за Бога.Съгласен съм,че в Библията има логика,но това е Божествена,а не човешка.Опитвайки се да филтрираме изцяло Свещените писания през нашият разум то ние бихме ги прочели както дявола чете Евангелието.
Цитат:
За да не го правиш повече, преди да си отвориш устата за поучение, намери място в Библията, което едно към едно да покрива думите ти.

Truden....защо ми се струва,че се опитваш да гледаш на Бог като на свой образ и подобие?
Никъде не е казано,че стремежът към Бог постоянно носи успокоение.
Междувпрочем именно егото ни е това,което ни кара да поглеждаме дързостно и самонадеяно към тайните на Бога...Признавам си,че от дълго време се опитвам да се преборя с егото си,но тъкмо си помисля,че съм на прав път и то се появява във все по-разнообразни и изненадващи форми.
Truden....това,което съм писал тук не е поучение а просто желание да споделя,неща,които ме вълнуват и за които самият аз не бих могъл да дам задоволително и логично обяснение.
Наистина не разбирам,защо възприемаш поведението ми по-толкова негативен начин....По отношение на въпроса ти ...през цялото време се опитвам да ти кажа,че отговорът му е от областа на Божието Промисъл....а то трябва просто да се приема с благодарност а не да се проверява доколко съответства на нашата логика или не.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 10 06 2008 12:23
 Заглавие:

reader_1, чест ти прави смирението с което приемаш нещата.
Бих се обръщал към всеки по начина по който се обърнах към теб, за да покаже всеки че може да отговори като теб.

Аз никога не съм твърдял, че човек е божие подобие, а когато видях образа си до този на Бог, изпитах най-болезнения срам, който някога бих могъл да изпитам.

reader_1 написа:
Съгласен съм,че в Библията има логика,но това е Божествена,а не човешка.

Ако в Библията няма логика достъпна за обикновения човек, то тя би била мъртва книга.
Изхвърли я, ако мислиш, че логиката ти е безсилна пред тази книга.

reader_1 написа:
Наистина не разбирам,защо възприемаш поведението ми по-толкова негативен начин...

Няма по-страшно от това, да кажеш: "Ето ви книгата в която пише за Бог, но вие никога няма да разберете написаното и никога не бихте се приближили до Бог, защото Той е недостижим."

Такова отношение обезсмисля всеки стремеж.
То не е полезно за търсещия.
Църквите са пълни с хора, много от които имат истински стремеж към Бог, а тя (църквата) продължава да поддържа един непостижим и неясен образ на Бог.

Твоето разбиране за Бог, което споделяш в нашия сайт прекалено много се доближава до църковната мъглявост и неопределеност за Него и това е което оценявам като негативно.

Никога не влагам лично отношение към човека с който разговарям, а само отношение към неговото разбиране.
В този смисъл, не оспорвам ничии лични качества а само личните разбирания по определена тема.

Та, не се съмнявам, че си добър човек и се радвам на възможността да разговаряме

МнениеПуснато на: 10 06 2008 15:14
 Заглавие:

Труден....много се радвам,че вече говорим на един тон.Бих искал да споделя един цитат,който ми харесва.
Цитат:
Може да си помислите, че има друга причина за мълчанието ни по въпроса за рая - не го желаем истински например. Но това може да е заблуда. Това, което сега смятам да кажа, е просто мое мнение и не искам да ви го налагам. Оставям всичко на преценката на по-добрите християни и на учените, които са по-добри от мен самия. Има моменти, когато ми се струва, че ние, хората, не желаем рая. Но по- често се чудя дали в дъното на душите си ние изобщо сме желали някога нещо друго. Може би сте забелязали, че книгите, които наистина обичате, са свързани помежду си с някаква тайнствена нишка. Много добре знаете кое е общото им качество, накарало ви да ги обичате, макар да не сте способни да го изразите с думи. Същевременно повечето от вашите приятели не го забелязват и често недоумяват защо след като харесвате това, харесвате и онова. Или друг пример -стоите дълго пред някакъв пейзаж, а в него сякаш е въплътено всичко, което сте търсили през целия си живот. В един момент се обръщате към своя приятел, който е до вас и който впрочем наблюдава същото, но още при първите думи помежду ви зейва пропаст. И вие разбирате, че пейзажът означава за другия нещо съвсем различно, че той следва някакво напълно чуждо за вас прозрение и изобщо не го вълнува чувството на благоговение, от което сте опиянени. Дори да вземем любимото ви занимание - не сте ли забелязали неизменно присъствие на някакво тайнствено привличане, което останалите, странно защо, изобщо не познават. Не винаги е възможно да се определи какво е то, но винаги е някъде там, "на прага", готово да ни очарова: мириса на стърготини в работилницата или плясъка на водата в корпуса на лодката. Нима всички най-трайни приятелства не се раждат от момента, когато срещнете най-сетне друго човешко същество, имащо известна представа (съвсем слаба и несигурна даже в най-добрия случай) за нещата, които сте желали, откакто сте се родили и които и в миговете на затишие между по-буйните ви страсти, сте търсили, очаквали денем и нощем, година след година, от детството до старостта си? Вие никога не сте ги притежавали. Всичко, което изобщо някога е обладавало истински душата ви, е било само загатвания за тези неща -възбуждащи проблясъци, никога неизпълнени докрай обещания, ехо, отмряло още при докосването до слуха ви. Ако е имало моменти те наистина да се проявят, ако някога изобщо е пристигало ехо, което не е отмирало, а е зазвучавало все по-силно, вие щяхте да ги познаете. Тогава без всякакво съмнение бихте казали: "Ето най-сетне онова, за което съм бил сътворен." Ние не можем да си разказваме един другиму за него. То е тайният подпис на всяка душа, една необяснима и неудовлетворима нужда; то е, което сме желали да срещнем преди жените си и приятелите си, преди още да сме избрали работата си и което ще продължаваме да желаем и на смъртния си одър, когато умът ни вече не разпознава нито жена, нито приятел, нито работа. Докато ни има, има го и него. Ако загубим него - губим всичко.
Vasko

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 10 06 2008 15:49
 Заглавие:

А кой е автора на цитирания текст?
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 10 06 2008 15:57
 Заглавие:

Не знам чии са цитираните редове, reader_1, но в тях е пропуснато нещо много важно. Бих казал дори, че цитата леко ни отдалечава от същността на Онова, което "което сме желали да срещнем преди жените си и приятелите си".
(Мождувпрочем това в кавичките ми звучи като от съчинение по литература, защото единици в историята на човечеството са онези, които наистина са пожелали Бог преди да са имали земните си стремежи и желания.)

Вярно е, че за Бог не мога да разказвам на ония, които го имат като нещо външно и отделно от живота си.
Но когато се разприказвам за Него с Приятелите си, всички до един/а в един или друг момент възкликват като припомнили си нещо много лично, или в съгласие, че изразявам точно тяхното усещане по предмета на дискусия.

Аз имам познати, които не биха се впечатлили от красотата на природата, но всичките ми приятели до един споделят моята радост от красотите на природата.
Имам познати за които Бог е само дума, но за приятелите ми тази дума е повод лицата им да грейнат.

Бог е нещо като връзката в един синджир.
Ще кажеш, че няма връзка в синджира, защото всяка брънка е захванта за другата и това което ги държи заедно са те самите.
Е това е Бог.
Той е Онова Нещо, което ни кара да се държим един за друг и да се чувстваме не свободни един от друг, а свободни заедно.

Когато човек никога не е имал усещането за Брат/Сестра по душа до себе си, той пише като от твоя цитат.

Когато Бог докосне душата ти, ще видиш, че ти я делиш с Братя и Сестри и тя е повече тяхна отколкото твоя.
И тогава ще разбереш, че най-приятния разговор с тях е да си разказвате един другимо за Бог.

МнениеПуснато на: 11 06 2008 06:23
 Заглавие:

Авторът на този цитат е К.С.Луис
http://www.friends7.hit.bg/knigi.html/str.html/2s.htm
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 11 06 2008 09:28
 Заглавие:

reader_1 написа:
Авторът на този цитат е К.С.Луис
http://www.friends7.hit.bg/knigi.html/str.html/2s.htm

Е, К.С.Луис не е съвсем точен в казаното.
Не мога да ти дам усещането за Бог, но мога да ти разкажа за Него и да ти припомня това усещане, ако то е в някое ъгълче на Душата ти.

Точно това правят всички Аватари (Синове) на Бог - разказват и припомнят.

МнениеПуснато на: 11 06 2008 11:51
 Заглавие:

Цитат:
Когато човек никога не е имал усещането за Брат/Сестра по душа до себе си, той пише като от твоя цитат.

Не знам Truden...може и да си прав и аз уважавам правото ти да си прав за себе си...даже ми се струва,че това е и смисъл на самият цитат.
Цитат:
Този подпис върху всяка душа може да е продукт на наследствеността и средата, но това означава само, че наследствеността и средата са сред инструментите, чрез които Бог създава една душа. Тук аз разглеждам не КАК, а ЗАЩО Той прави всяка душа уникална. Ако не са Му били нужни всичките тези различия, не виждам тогава причината да създаде повече от една душа. Бъдете сигурни, че и най- малките тънкости на вашия характер, на вашата личност, не са никаква загадка за Него, а един ден те няма да бъдат вече тайна и за вас. Калъпът, по който се прави един ключ, ще ви изглежда нещо странно, ако не сте виждали никога ключ, а самият ключ ще ви се струва странен, ако никога не сте виждали ключалка. Душата ви има странна форма,
защото е една вдлъбнатина, създадена, за да съвпадне по мярка с някоя определена изпъкналост в безкрайните очертания на божествената субстанция или пък ключ за една врата в голяма сграда с много домове. Защото не абстрактното човечество ще бъде спасено, а вие - отделният читател, Джон Стъбс или Джанет Смит. Блажено и щастливо създание, вашите очи ще Го съзрат, не нечии други. Вие сте предопределени, като оставим настрана греховете ви, за пълно удовлетворение, стига да позволите Бог да извърши доброто си дело.

Брокенският призрак "изглеждал на всеки мъж като първата му любов", защото е бил измамник. Но Бог ще изглежда така на всяка душа, защото Той е нейната първа любов. Вашето място на небето ще изглежда като че ли е създадено за вас и за никой друг, тъй като вие сте създадени за него - както ръкавицата се плете бримка по бримка, за да "легне" на ръката.

Налага се да изляза по работа,но като се върна,ще споделя още някои нещо
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаДискусията е Заключена - Не могат да се добавят повече мнения Truden Web Site Форуми » Въпроси по Библията Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети