Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Непознатото място
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Непознатото място Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Потребител

Регистрирация: Mar 26, 2007

МнениеПуснато на: 21 11 2009 17:55
 Заглавие: Непознатото място
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Здравейте!

От дълго време не бях влизала тук, но предполагам имало е своята причина...

искам да споделя нещо и евентуално да намерим въпросите заедно

Една вечер, след поредица от прочетени книги, като че нещо се отключи, промени в мен...бях си легнала, но не усещах тялото си, напротив-виждах го някак малко, отдалечено и нищожно, бях в центъра на Вселената, ако изобщо имах съзнание за това кое може да се нарече център, бях в нищото и бе тъмно-невероятно наситена тъмнина и...тъга, самота....
изплаших се, започна да ме обзема паника и като че това ме върна отново в реалността....тогава всичко се изпълни осезаемо с уют, топлина, сигурност, радост,обич, еуфория.

След тази случка светът,( нашата реалност) бе друг, по-мил, а аз по-добра.

Кое бе това място?

човекът

Регистрирация: Mar 26, 2008
Местожителство: България Пловдив

МнениеПуснато на: 22 11 2009 18:57
 Заглавие:

Мястото където си била няма форма и няма размери.
Мисля че си успяла да погледнеш през очите на СЪЗДАТЕЛЯ и да видиш как се чувства без нашата реалност , и други такива чрез които той живее. СЪЗДАТЕЛЯ не може да види сам красотата , по простата причина че няма форма и размери , тогава ние си влизаме в силата.
Сподели повече моля.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
Потребител

МнениеПуснато на: 23 11 2009 19:07
 Заглавие:

човекът написа:
Мястото където си била няма форма и няма размери.
Мисля че си успяла да погледнеш през очите на СЪЗДАТЕЛЯ и да видиш как се чувства без нашата реалност , и други такива чрез които той живее. СЪЗДАТЕЛЯ не може да види сам красотата , по простата причина че няма форма и размери , тогава ние си влизаме в силата.
Сподели повече моля.

Интересно, казваш:"тогава ние си влизаме в силата"...

чувствах се нищожна в тъмнината,....струва ми се,че пак трябва да отида там, за да се избавя от страха си...И наистина, И на мен ми мина през ума, че Бог е изпитал същото усещане за Пустота..

вярвам,че мисълта ни е способна да твори и руши да допринася за положителните или отрицателните знаци на информационната матрица, наречани записите Акаша или "колективно несъзнавано", всеки един от нас е отговорен за съдбата на реалността в която пребивава, за самите нас тази реалност има стойност единствено//а може би не само!?// докато сетивата ни са в изправност и умеят да я дешифрират в един конкретен диапазон
Адам и Ева били сътворени с репродуктивни органи, обаче не знаели за какво служат, не им било разрешено и да знаят, докато сами не научили или не били подучени.
Ами, ние знаем ли за какво служи мозъкът ни наистина(!?) и до колко умеем да си служим с него,...случайно ли го слагаме в рамка, време, пространствено измерение, за да конфигурираме и онагледим информацията около нас ? ние сме ограничени или сами се ограничаваме нечувайки нискочестотни или високочестотни звуци, инфрачервените или ултравиолетовите лъчи...спектърът ни на възприятия е тесен в сравнение с онова, което би могъл да бъде, тогава реалността би имала различен вид за онзи, който съумява да прозре извън рамката на сетивата ни или осъзнатото

цитат от една книга на Мулдашев/не ,че му харесвам стила на изказ, но на места има проблясъци/въпросителни/

"Ненапразно в източните религии пише, че Бог си служи преди всичко с два съзидателни фактора - пространството и времето." <<< и двете са продукт на съзнанието!

и още нещо, но не помня от къде, като извод:

"СЪЗНАНИЕТО Е ТВОРЧЕСКИ ПРИНЦИП НА ВСЕЛЕНАТА

Според стара езотерична мъдрост човек е Бог в развитие и неговият дух е способен да се разширява до безкрайност и да твори чудеса. До този извод стигнаха и квантовите физици - те твърдят, че съзнанието не е продукт само на човешкия мозък, а е творчески принцип на Вселената. Когато човек осъзнава всяко свое действие, той започва да прилага широко творческия принцип и става сътворец на Бога. Ето защо един от основните библейски девизи гласи: "Аз и Бог едно сме." Ние сме част от цялото и цялото е в нас - това е холографския принцип, на които, според най-съвременните теории, е устроена Вселената. Който осмисли този принцип, разбира, че е отговорен не само за собственото си състояние, но и за това на планетата, Целта на човешкия живот е осъзнаване на уроците, което води до ценни трансформации: болката се превръща в любов, светлината в творчество."

елементарно казано, но правдиво звучащо

Цитат:
УЧИТЕЛЯТ Джошу започнал да изучава Дзен на шестдесет години. Когато станал на осемдесет, той достигнал Просветлението. Казват, че след това преподавал цели четиридесет, години.
Веднъж ученик запитал стария Джошу:
- Вие учите, че трябва да опразним съзнанието си. Аз нямам нищо в съзнанието. Сега какво трябва да правя?
- Изхвърли го! - казал Джошу.
- Но аз нямам нищо. Как мога да го изхвърля?
- Щом не можеш да го изхвърлиш, изнеси го!
Изпъди го! Опразни го! Само не стой тук пред мен без нищо в съзнанието!

Съзнанието пречи или помага?

Логиката, тази патерица на съзнанието, подпомага или ограничава?

човекът

МнениеПуснато на: 24 11 2009 15:54
 Заглавие:

Не трябва да те е страх да ходиш на онова място. Ти си онова място. Нещото което движи твоето тяло е същото което движи и ВСЕЛЕНАТА ,а то няма форма и размери. Всички сме едно от неделимото. Сега разбираш ли каква роля играе човека във ВСЕЛЕНАТА ?

(2) /GR/ Исус каза: “Тези, които търсят, не трябва да спират, докато не намерят. Когато намерят, те ще бъдат объркани. Когато бъдат объркани, те ще се удивят, и ще властват над всичко.”
Потребител

МнениеПуснато на: 27 11 2009 06:18
 Заглавие:

разбрала съм отдавна, но да разбираш не е като да умееш, чувствам се като стар дух в тяло на току прохождащо бебе, което е меко казано неудобно...или млад дух насред божественото, което е меко казано налудничево

))

човекът

МнениеПуснато на: 29 11 2009 23:21
 Заглавие:

И не си единствената в това положение , още не мога да направя това което е направил ИСУС . Започна ли да мисля и да расъждавам сам, веднага губя връската със СЪЗДАТЕЛЯ , трудно ми е да оставя той да води и да не мисля . Обаче съм на прав път , успявам на моменти да исчистя съзнанието си и да стана едно с ТВОРЕЦА , възможно е скоро да го направя и на 100 процента .
човекът

МнениеПуснато на: 29 01 2010 18:37
 Заглавие:

Няма да си трия последния коментар щото има истина в него , оказа се че само с исчистване на съзнанието няма да стане , стигнах до положението на Буда- с исчистване на сънанието действително влезах в голямото и необятното но не познавах силата която движи всичко - онова огромното и всеобхватно чувство наречено с думата Любов . Хубавото е че като си върнах това чувство , което на последък бях позабравил всичко си дойде на мястото.
Потребител

МнениеПуснато на: 16 02 2010 01:43
 Заглавие:

човекът написа:
Няма да си трия последния коментар щото има истина в него , оказа се че само с исчистване на съзнанието няма да стане , стигнах до положението на Буда- с исчистване на сънанието действително влезах в голямото и необятното но не познавах силата която движи всичко - онова огромното и всеобхватно чувство наречено с думата Любов . Хубавото е че като си върнах това чувство , което на последък бях позабравил всичко си дойде на мястото.

Любов към какво?Изобщо , трябва ли любовта да е предметна, т.е. да съществува обект, към който да е насочена или то е само любов към креативността, към съзиданието, към подреденото(?), към творчеството? Коя е движещата сила на любовта?Кое намерение, кой гений ни подтиква към това блаженство и какво ни отдалечава?

Аз нямам нужда от самосъзнание, нямам нужда от тяло, нямам нужда от материални средства, за да достигна състояние на мир и удовлетворение. Изобщо, защо сме поставени в рамка, тяло, на земята, в тази така тромава среда, но все пак можем да изпитаме Божественото състояние? А когато прогледнеш Отвъд зримото не ти ли се иска да зарежеш всичко, което те прави тромав, вкл. и живота?

човекът

МнениеПуснато на: 16 02 2010 20:21
 Заглавие:

Е неам нерви който отговори на всички въпроси давам Нобелова награда !
Гост

МнениеПуснато на: 18 02 2010 01:12
 Заглавие:

човекът написа:
Е неам нерви който отговори на всички въпроси давам Нобелова награда !

хахах, или:
"Всичко, което изобщо може да бъде мислено, може да бъде мислено ясно.Всичко, което може да бъде изречено с думи, може да бъде изразено ясно...Това, за което не можем да говорим, трябва да подминем с мълчание."

ти и без това си отговорил вече в друга тема (наполовина)

човекът

МнениеПуснато на: 18 02 2010 20:36
 Заглавие:

Коя е движещата сила на любовта?

Ми отговори ти на този въпрос щом знаеш , дай да видим кво знаеш , то лесно се задават тъпи въпроси !
Потребител

МнениеПуснато на: 19 02 2010 01:14
 Заглавие:

човекът написа:
Коя е движещата сила на любовта?

Ми отговори ти на този въпрос щом знаеш , дай да видим кво знаеш , то лесно се задават тъпи въпроси !

Къде видя тъпи въпроси?

Аз считам ,че нито един въпрос свързан с любовта не може да бъде тъп. Да, Въпросите ми бяха подвеждащи, но само защото реших,че гориш от желание да разкажеш за това състояние подробно.(аз бях Гост, който писа по-горе, нещо стана с интернет, и не знам защо ме публикува като Гост два пъти).Креативността също е предмет.Просто я изхвърли от съзнанието си и да видим какво ще се получи

Желая да считаш,че нищо не знам за любовта и от съвсем прагматична гледна точка я разнищвам по всевъзможни начини.

Четейко по-долу имай предвид един въпрос на ум(колкото и тъп да ти се струва на пръв поглед):Любовта съзнателна ли е или не?

Любовта е умение да даваш и в мигом да забравяш кому какво си дал.

Според древногръцките писания любовта се делина няколко типа.Понякога се срещат комбинации:

Ерос:

Страстно, дълбоко желание, често обвързвано с нагона; у Платон - желанието за постигане на трансцендентна красота, при което красотата на любимия е рефлексия на прекрасното в света на идеите (Федра);

Филия:

чувство на обич и привързаност към другия, приятелство; за древните гърци - и чувство на лоялност към семейството и общността; според Аристотеловата етика мотивирано както ради субекта, така и ради обекта; или, както предизвикано от споделени интереси, така и от безкористни мотиви; без обезателна нужда от реципрочност, за разлика от ерос, но базирана на любов към самия себе си, без която съчувствието и съпричастността към другия са невъзможни.

Агапе:
отново за това, което прави любовта ако не вечна, то поне достатъчно дълготрайна...

Ако въобще ще обсъждаме "срокът на годност" на любовта, то поне трябва да си уточним понятието и да стъпваме в обсъждането на една и съща основа. Нека подходим към това, с едно "по-първично" определение за любовта:

Тезис №0: "Всички тела, намиращи се в състояние на движение с нулево ускорение се стремят да запазят това си състояние."

Тезис №1: "Болката е естествена неврофизиологическа реакция на живия организъм на външни въздействия с потенциално разрушителен за организма характер. Болката има защитна функция, като система за активиране на разнообразни механизми за намаляване на силата или избягване на споменатите въздействия."

Тезис №2: По своя характер и начин на действие, любовта не се отличава от болката, но проявата и е обусловена от работата и на първичната И на вторичната сигнална система.

По-просто казано, любовта е реакция на определен набор от физически, физиологически и психологически характеристики присъщи на друг ОБЕКТ (не конкретизирам нито Homo Sapiens, нито Corpus Dei...), при което индивидът у който се проявава тази реакция се чуства застрашен в отсъствието на ТОЗИ ОБЕКТ, притежаващ ТЕЗИ характеристики.

Тезис №3: Аналогично на "първосигналната болка", застрашеният индивид е способен да усеща в даден момент само едно въздействие - най-силното. В този смисъл едновременната проява на любовта и на едно или множество допълнителни, да ги наречем - "неудобства", води до игнориране на неудобствата, до момента в който тези "неудобства" заемат мястото на "опасност №1".

----------
Извод №1: Качествената промяната на характеристиките, декларирани за обекта на любовта, води до изчезването на любовта.

Извод №2: Периодът "през който се изпитва любов", може да бъде променен или чрез предефиниране на набора от "физически, физиологически и психологически" изисквания, така че той да съвпада с новопроявилите се характеристики на обекта или като чрез активно и/или пасивно въздействие самите характеристики същите бъдат върнати към началните им стойности (т.е. - без промяна на критериите). Възможни са и междинни варианти, в които се променят и част от критериите и част от характеристиките.

--------------------------

Обобщение №1: Постоянна и вечна любов е възможна само при простоянна заплаха от липсата на желания обект, при постоянни негови характеристики и постоянни критерии. Частен пример за такъв вид любов е любовта към Бога.

Обобщение №2: Вечна любов е ПРИНЦИПНО ВЪЗМОЖНА при постонянно наличие на обратна връзка с обекта на любовта, с цел корекция на личните критерии и/или характеристиките на обекта.

Извод №3: Трайната промяна на характеристиките на обекта, {ако това е индивид от вида Homo Sapiens) е НАЙ-ЛЕСНА при наличието на негово съгласие и одобрение за това. Най-лесно това съгласие се постига ако съответния обект реципрочно изпитва любов към иницииращия индивид.

Вече встрани от теоретизирането - от горния анализ мисля стават ясни няколко (и така очевидни) неща:

- човек се чувства най-добре, когато любовта му е споделена;
- само склонните и способните да се променят имат шанс да задържат любовта на друг човек;
- правилото "не прави на другите това, което не искаш да правят на теб" (пасивно въздействие върху факторите) е една добра начална стъпка в посока запазване на любовта;
- най-сложно и едновременно с това най-просто е активното въздействие - да правим само това, което е добро за другия. КОЕ е добро? Просто трябва да попитаме... и ДА НИ БЪДЕ ОТГОВОРЕНО ТОЧНО И ИСКРЕНО!!!
- понятия, като "себеотдаване" и "жертвоготовност" са de facto активни действия по преоценка и промяна на критериите, за да остане любовта в качеството на "фактор №1" (виж Тезис №3), т.е. - нещата да останат като цяло непроменени (виж Тезис №0).

Още по генерални изводи...

АКО човек приеме вярата във и любовта към Бога, то тогава той е сигурен, че МОЖЕ да получи всичко и е способен да ДАДЕ и ПРЕОЦЕНИ всичко, тъй като в тази любов само той е променливия фактор.

Ако човек стори същото спрямо друг човек, то той, на практика го приравнява с Бога. Т.е. - ако това стане взаимно и едновременно между двама и те са склонни и способни на всякакъв вид целенасочена промяна, за да останат заедно, то в рамките на жизнения си цикъл тези двамата изпълняват именно Божествена роля един за друг.

Учени: Любовта си е лудост

Химическият профил на мозъка по време на преживяване на романтична любов е много сходен с този на хора с психически разстройства, твърди психолог, цитиран от Green.Democrit.com
14.02.2006
Изразът "лудо влюбен" се оказва много по-точен, отколкото си мислим, пише ни Иво Григоров от сайта Синя планета (Sinia-planeta.com).
Според изследвания от последните няколко години силното изпитване на любов не е по-различно от самата лудост.

Психологът Лорън Слейтър уверява, че химическият профил на мозъка по време на преживяване на романтична любов е много сходен с този на хора с психически разстройства.

Сега психолозите се интересуват къде точно в мозъка се формира химическият коктейл от съставки, който ни позволява да изпитваме силното чувство и обяснява поведението ни.
Последните изследвания по темата достигат до следните изводи:
Чувството "любов" е свързано със зоната на мозъка, която е отговорна за изпитването на удоволствие и удовлетвореност. Отделянето на хормона допамин в точната доза провокира силна съсредоточеност, жизненост и поемане на рискове повече от нормалното.
Чувството за привличане се увеличава, когато двойката изпитва необикновени преживявания. Например първи срещи, които са изпълнени със силни усещания и рисковани ситуации, е по-вероятно да доведат до продължителна връзка.
Някои партньори подушват любовта с носа си.
Клинични експерименти показват, че жените предпочитат миризмата на мъже, които имат много по-различни гени от техните. Медиците свързват това с имунната система. Силната любов и лудостта са трудно различими в химическия състав на мозъка.
С две думи, влюбените са клинично луди!
Най-ефективното лекарство срещу любов си остава Prozac. Лекарството се използва срещу депресия, но също така намалява шансовете на употребяващите го да изпитват продължителна романтична любов.
Любовта е наркотик, или по-точно допамин,
и както с всички наркотици ефектът става все по-слаб с времето. Страстта намалява, защото мозъкът привиква към високите количества на допамин и невроните стават по-малко чувствителни.
Антропологът Хелън Фишър от Университета Рутджърс, Ню Брунсуик, смята че сериозни проблеми между партньори възникват след средно четири години, защото това е необходимото време да се отгледа дете, след което еволюционната необходимост от партньор отпада.
Green.Democrit.com

Ето ти още един "тъп" въпрос: Любов във вакуум може ли да съществува?

Vasko

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 19 02 2010 16:02
 Заглавие:

Потребител написа:

Ето ти още един "тъп" въпрос: Любов във вакуум може ли да съществува?

За мисловния вакуум ли става въпрос
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Потребител

МнениеПуснато на: 19 02 2010 16:06
 Заглавие:

Цитат:
За мисловния вакуум ли става въпрос

С налучкване в тъмното някак си можем и да стигнем до верните въпроси или до мястото, което се разглежда в темата, о чудо! ツ
Дерзай! ツ

Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница 1, 2  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети