Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Онова, от което се страхуваме най-много...
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Онова, от което се страхуваме най-много... Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
nq666tu

Регистрирация: May 24, 2004
Местожителство: някаде из тъмното

МнениеПуснато на: 22 11 2004 21:26
 Заглавие: Онова, от което се страхуваме най-много...
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Кое е то? Някои си умират от страх да не се окажат неразбрани и недооценени... Други от паяци или змии, или други такива работи... Трети ги е страх от сатанисти и не искали да влизат във сайта на труден, щото го объркали със сатанински по моя вина (за което се извинявам - ама и вие по другите форуми като не пишете аз хи4 и не съм виновен, 4е само мои теми си висят в превюто ви )...

Вас от какво ви е страх?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Ani

Регистрирация: Jun 28, 2004

МнениеПуснато на: 22 11 2004 21:35
 Заглавие:

Много рядко хората говорят за страховете си.
Някой по простата причина да не изглеждат слаби в лицата на другите,някой защото ги е страх,....т.н.
Някой ден може да ти напиша моите страхове,но за сега ще си замълча
nq666tu

Регистрирация: May 24, 2004
Местожителство: някаде из тъмното

МнениеПуснато на: 22 11 2004 21:56
 Заглавие:

Да, така е, Ани... Има вярно в думите ти.
Затова аз понеже си сложих тази тема тук, ще запо4на с изброяване на собствените си страхове - така ми се струва редно...
Не ми пука особено как ме възприемат другите - дали като силен, дали като слаб, дали като смотан или други.... Може би и затова предпо4итам искреността преди вси4ко и преди вси4ки и дори въпреки вси4ки. Така де! И да си трая за себе си пред другите - та нима това ще ме промени отвътре? Аз съм 4овек и не съм съвършен!

От 4овешката глупост ме е страх, защото с един мислещ 4овек винаги ще се намери на4ин да се разберем, но не и с един 4овек, който отказва да мисли... Досегът ми с такива хора ми идва като скок в бездна с празни ръце... Нищо няма зна4ение при разговор с такива хора. Каквото и да кажа или да направя си остава безсмислено за мен, както и за 4овека отсреща... Липсва комуникация в този слу4ай и май това ме плаши също.

И от 4овешките предразсъдъци ме е страх много... Например когато се сблъсквам внезапно и натурално (в тъмен вход) с тях под формата на една госпожа, която да ми опищява главата... Ани, да ти кажа 4естно в първия момент не загрях, 4е аз съм при4ината за писъка и бая се уплаших какво толкова става... После разбрах, 4е аз съм при4ината за писъка и се уплаших още пове4е!

Ама най-много ме е страх от хората, които са решили, 4е вси4ко им е ясно! Тия са си направо опасни, поне според мен! Вси4ко може да им хрумне да направят, защото вси4ко им е ясно... Например един скин веднъж ми ско4и на бой с ТЪП КУХНЕНСКИ НОЖ (не ме питай от де го е присвил и защо то4но по такъв смешен на4ин ми се излетя на бой), защото му беше пределно ясно, 4е обърнатият пентаграм, който носех тогава си беше 4иста проба не сатанински, а еврейски символ...
Така 4е наистина мен от това си ме е страх...

Надявам се някой ден да ми напишеш за своите страхове... Ако го пожелаеш...
Гост

МнениеПуснато на: 23 11 2004 18:36
 Заглавие:

Да ти кажа това си е направо за страх ,говоря за хората коит оса решили че всичко им е ясно ,това е самозатваряне в някакъв свят ,чиито стени са непроницаеми и тесни и отвъд тези стени нищо не може да се види. Това е живот на едноизмерен човек ,а най-лоши са законите респ. моралът на аедин такъв свят. Тъй като тези закони или морал се окават абсолютни и безусловни. но според мен този свят е резултат на нещо ирационално и в него попадат хора които са много повече отколкото се очаква обикновенно. Това ирационално е онова спокоиствие на духа (ако въобще го има) и на психическите състояния. Това е сън ,но наяве. този ежедневен сън ми внушава че светът които срещам всвяка сътрин е някакси разбираем от само себе си и това което среща погледът ми е всичко което може да е. А всъщност аз съм на ръба на пропаст която не виждам унесен от делника ,този ссън ми дава състоянието на напълна яснота. Бих казал че над душата се спуска булото на илюзията ,Мая или както и да е там. Ка ксе разкъсва това було ли?Ами в срещата със собствената си смърт или със личното сътрсение в "обичаиният" и "разбиран"за мен свят .Това було което не позволява на човек да вижда нищо повече от собствените си призраци и е онова чувство за "яснота", Които не се обръща към себе си не би могъл да достигне до онази захвърленост и самота в която се намира. А до моя страх може би ще остроумнича но бих казал че ме е страх от страха ,тъй като когато той те обладае не можеш лесно да му се изплъзнеш

Galinskia

Регистрирация: Oct 09, 2004

МнениеПуснато на: 23 11 2004 18:40
 Заглавие:

Това по-горе бях аз ,но забравих да се логна.
Akashia
Светлина
Светлина

Регистрирация: Sep 10, 2003

МнениеПуснато на: 26 11 2004 00:46
 Заглавие:

Страхът се появява,когато вярата е изсъхнала.Когато човек мисли,че няма нищо пред себе си.Когато е сам.
Но най-големият страх е страхът от неизвестното.
По-добре му е на човек да стои сгушен в своята малка къщичка с четирите стени,залостил всички врати.
В този малък свят се намира човека,страхувайки се да го разшири,да бутне стените.
В страха няма Любов,в Страха има разрушение.
Страха се опитва да запази.
Всичко,което се пази дълго време,изгнива.
В страха има обсебеност.
Страха е емблема на слабите.
Страха е невежество.
От страха е породено всичко онова,което хората наричат ЗЛО - ревност,мъст,злоба.

Всеки се страхува от различни неща и се страхува от това,което не познава.
Аз също.Страхувам се най-много от себе си.

http://oceansoul.truden.com/
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
bilia

Регистрирация: Nov 25, 2004

МнениеПуснато на: 02 12 2004 20:03
 Заглавие: От какво се страхувам 1

Страхувам се от мислите си и емоциите си,защото успяват да ме завладеят и замъглят съзнанието ми.Изкушаващо е да им се отдадеш и....после съжаляваш.Осъзнаваш празнотата,в която са те хвърлили.
bilia

Регистрирация: Nov 25, 2004

МнениеПуснато на: 03 12 2004 08:46
 Заглавие: От какво се страхувам 2

Страхувам се от избора.
Има риск да не ти хареса резултата от това,което си избрал.
Какво следва после?
Примиряваш се с избора си или отново избираш?
Ако се примириш-нараняваш себе си.
Ако избереш отново-нараняваш околните,засегнати от твоя избор.
И така,страхувайки се,живееш в застой,а времето минава.
(от дълго време се опитвам да реша дилемата)
elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 03 12 2004 11:24
 Заглавие:

Любовта не е избор мила, тя е състояние на духа .
А и доколко мислиш, че изобщо имаш някакъв избор ?
Ако вярваш , че няма случайни неща , то имаме ли тогава някакъв избор ?

А това е едно разбиране за страха, което преди 2 години много ми помогна да си спомня моето разбиране за него...Ще се радвам ако е полезно на още някого
http://www.truden.com/modules.php?name=Journal&file=display&jid=140
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Toshe

Регистрирация: May 19, 2004

МнениеПуснато на: 04 12 2004 00:35
 Заглавие:

bilia написа:
Страхувам се от избора.
Има риск да не ти хареса резултата от това,което си избрал.
Какво следва после?
Примиряваш се с избора си или отново избираш?
Ако се примириш-нараняваш себе си.
Ако избереш отново-нараняваш околните,засегнати от твоя избор.
И така,страхувайки се,живееш в застой,а времето минава.
(от дълго време се опитвам да реша дилемата)

Ако се примириш това ще е равносилно на това да позволиш другите да правят собствения ти избор вместо теб. Страх те е да няма наранени, ти да не бъдеш наранена или да не загубиш нещо. Това е твърде вероятно да се случи, но помисли дали това което губиш е необходима загуба. Няма ли загуба, няма и печалба. Като седиш на кръстопът който те постава под избор и се чудиш години наред едва ли се чустваш добре. Лошо е когато донякъде свикнеш със това състояние и се самозалъгваш с нещо от сорта на "какво пък, не е толкова лошо". Това самозалъгване и примирение прави оковите около духа още по-здрави. Страха е най-голямата психична отрова а и от него идват всички съмнениия и липсата на вътрешния мир. Докато не се отървем от него няма начина да немерим утеха. Относно нараняването на околните съм избрал два цитата. Всеки може да ги тълкува по различен начин. На някой може и да му се струват жестоки, но на мен ни най-малко.
"Не дойдох да поставя мир, а нож. Защото дойдох да настроя човек против отца му, дъщеря против майка й, и снаха против свекърва й; и неприятели на човека ще бъдат домашните му. Който люби баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене; и който люби син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене." (Матей 10:34-37)
"Истинският брахмана крачи невредим, дори да е убил и своя баща, и своята майка, и двама доблестни царе, дори да е унищожително цяло царство с всичките му поданици." (Буда, Дхамапада)

Сега пускам малко от каноните на Бабаджи, които мисля че се отнасят за Страха. Малко е дълго, ама нещата са казани хубаво и може да се помисли над тях.

2 "Изгради себе си цялостен, избави се от желания и привързаности, от неприязън и привличане.”
Коментар: Духовното израстване се преценява по степента на твоята победа над външните обстоятелства и обкръжения, тревоги и трудности, враждебни условия и вредни въздействия. Крия Йога ни помага да осъзнаем привързаностите, отвращенията, принудите, наклонностите, погрешното отъждествяване, и задръжките. Тя ни помага да осъзнаем самскарите, тези постоянни направления в живота, които ни пречат да бъдем Себе – то. Тя може да ни помогне да се освободим от тези самскари.
Ако ние отказваме да се измъчваме или да жадуваме, да отричаме или да избягваме, да създаваме привързаности или да позволяваме на склонностите или задръжките да ни владеят, то тогава ние ще бъдем свободни да позволим на това, което е необходимо да се случи да се случва. Ние ще бъдем свободни да прозрем крайната еднозначност на всички неща. Казано е, че Бог ни дава това, което искаме рано или късно.
28 "Волята е силата на човека, тя е могъществото на душата, която може да постигне всичко".
Коментар: "Чрез мощта на волевата сила, умът и сетивата могат да бъдат обуздани. Когато желанията бъдат унищожени, волевата сила, решителността, търпението и медитацията върху Себето се развиват. Вайрагия (безстрастието) става първостепенен начин на мислене и човек загубва чувството, че в ума му се води битка. В ума съществува равновесие."
36 "Себето е отглеждано от Себе. "
"Не продължавайте да избягвате това, което е трудно, за да не бъдете забавян във вашия напредък. Непрестанно и съзнателно се борете с малкото себе, с неговата челяд от дребни искания и желания. Нека да има действие без реакция. Всяка реакция е страдание и всяко страдание е (се дължи на) реакция."
39 “ Безпокойството, страхът и съмнението са ограничаващи, съкращаващи и разрушителни сили в нашия живот. Бъдете живи в сегашния момент и вие ще намерите на мястото на утрешните грижи, радостите на днешния ден. Понеже притеснението, съмнението и страхът се появяват по отношение на бъдещи явления. Те са болести на ума. В началото страхът, съмнението и безпокойството не са от голямо значение. Те са само малки семена в ъгъла на ума ви. Но те са като клечката кибрит, изпусната в гората -- макар и дребна, тя може да подпали пожар, който да се разпространи на хиляди мили преди пламъците да угаснат.”

40 ”…Когато отрицателните мисли започнат да рисуват ужасяваща и пагубна картина на платното на ума ви, вземете четките, и вместо нея, нарисувайте съзидателна картина. Заместете отрицателните мисли с положителни. Заменете безпокойството, страха и съмнението с любов и вяра.”
41 “Злото е вид познание, което показва превъзходството на добротата чрез сравнение. Порокът и добродетелта, удоволствието и болката – всички те са в ума. Няма нещастни случайности в тази космична вселена. Бъдете все по-смели във всички злополучия. Нека всяко порицание отправено към другите, да считате за порицание към вас самите. Вие не можете да видите отвън онова, което не е вътре /във вас/.”
47 “Болестта и зравето се коренят в мислите. Ако живееш в страх от някаква болест, със сигурност ще заболееш от нея. Безпокойството води към упадък цялото тяло, а също така замърсява мислите, разклаща нервната система и отравя кръвта. Мисълта е изворът на действие, живот и изява. Така че следи мислите си, за да усъвършенстваш тялото си. Разкрасявай ума си, за да обновяваш тялото си. ”
48 “Повечето от нас живеят живота си с половин сърце. Ние искаме да сме тук, а и не искаме да сме тук. Никога не можем да решим дали трябва да сме тук или не трябва да сме тук. За да живеем от цялото сърце имаме нужда да открием своето собствено вътрешно Себе.”
55 “Страхът се заражда в невежеството и е захранван от суеверията. Това е работа на ума. Страхът е напълно сляп за Истината на свободата - Себето на всеки един от нас. Той облича индивидуалното его в Сатанично одеяние и го обезобразява с неговия черен цвят, оставяйки човека в тъмницата на света. Той не познава разширението на душата, а само свиването; още по-малко познава той песента на любовта, тъй като е ограничен по своята природа. Страхът ясно издава липсата на безкрайна любов към всички същества. В своето състояние на ограниченост, страхът разделя човек от човека, брат от брата, нация от нация и всекиго от другия. Страхът е голяма тъмнина на душата без светлината на Себето.”

56 “В основата на нашия страх е страхът от смъртта и най-вече от агонията на смъртта, просто защото ние сме здраво прилепнали към тялото, ума и благополучието на света. Ние напълно забравяме рожденото си право на безстрашие и безсмъртие, и потъваме в материята. Ние загубваме представа за духа, за Себето. Ние в действителност сме Атман, меч не ни разсича, нито вятър ни пресушава, нито огън ни гори, нито пък водата ни мокри. Безстрашието е нашият идеал.”

57 "Това, което търсим е безстрашие или свобода. Безстрашието е разширение на сърцето до най-краен предел. Свободата е изявата или пълното проявление на искрящата светлина и красота на Себето, което се е издигнало над страха. Безстрашието е едничката цел на всеки човек. Безстрашието гради системата и укрепва силата , отстоява осъзнаването и повишаването на чувствителността към Единното, Цялото. Безстрашието никога не познава другото, понеже то е единното Цяло. Страхът извира от двойственността, когато ние мразим някого или нещо поради невежеството си за единството ни с него. Но, ако ние познаваме добре целия свят, и виждаме целия свят като изявяващ нашата собствена вътрешна божествена любов и само любов, ние ще можем да познаем единствената Реалност. Веднъж щом изпитаме Това “едно-единствено” страхът умира, и свободата и безстрашието триумфират."
58 Бабаджи казва, "Ти си роден за по-висши неща. Усърдно прилагай Крия Йога и развивай всички свои скрити способности. Кои са тези по-висши неща? Това са нещата на духа, нещата, които те правят такъв какъвто ти е предначертано да бъдеш -- духовен и богоподобен.
Така че бъди смел и усърден, избягвай мекушавостта: отърси се от плахостта; възправи се, бъди бодър: възрадвай се, развесели се и бъди блажен. Само помисли. Бъди бодър, за да имаш светло бъдеще на бодрост. Обърни внимание на тази идея. Има Радост в Радостта; и нещо повече от това, има постижения след радостна работа.
Това е, което Бабаджи иска. Бъди смел, бъди усърден, бъди бодър. "
125 "Нищо освен твоят собствен Аз не може да ти даде мир. Седни, медитирай, концентрирай се и бъди щастлив, мислейки за майчинството на Бог. Истинната мъдрост на живота е да бъдеш винаги навременен, т.е. да се променяш доброволно при промяна на обстоятелствата."
P.S. Не казах от какво се страхувам. От активната глупост която "всички" проявяваме в мислите, чуствата и действията си. Страхувам се, че още дълго ще ги проявявам
Darklight

Регистрирация: Oct 09, 2004
Местожителство: Dreamland

МнениеПуснато на: 25 01 2005 19:28
 Заглавие: Страхът

Според мен човек най-много от всичко се страхува от неизвестното.

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 09 03 2005 13:37
 Заглавие:

Аз се плаша...

Аз се плаша от думата страст.
Все едно от какво естество е —
за пари, за любов или власт —
от жарта й струи хлад усоен.

Щом попадна във нейния плен,
към света тръгвам с тигрови крачки.
Но в един неизбежен момент
осъзнавам — на хищника в мен
аз съм всъщност същинската плячка.

Надежда Захариева
nebula

Регистрирация: Feb 28, 2005

МнениеПуснато на: 10 03 2005 00:14
 Заглавие:

Цитат:
Няма ли загуба, няма и печалба. Като седиш на кръстопът който те постава под избор и се чудиш години наред едва ли се чустваш добре. Лошо е когато донякъде свикнеш със това състояние и се самозалъгваш с нещо от сорта на "какво пък, не е толкова лошо"

Тоше...
Добре казано...

Darklight

Цитат:
Според мен човек най-много от всичко се страхува от неизвестното.

П.С.: Съчетаниято между двата цитата внася яснота и разбиране...
For all of you
An4et0

Регистрирация: Dec 05, 2004

МнениеПуснато на: 19 03 2005 23:59
 Заглавие:

Страхът е естесвена реакция на индивида за оцеляване и в това няма нищо лошо. Най- гаден е страхът от гузната съвест, тук нищо не помага

Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети