Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Онова, от което се страхуваме най-много...
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Онова, от което се страхуваме най-много... Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
Mlekarkata

Регистрирация: Dec 13, 2004
Местожителство: София

МнениеПуснато на: 22 05 2005 19:28
 Заглавие: страх...
Отговорете с цитатВърнете се в началото

По принцип не съм страхливка...и единственото нещо което може да ме изплаши до смърт е гробната тишина и тъмнината...това е
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение ICQ Номер
Vasko

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 24 05 2005 21:45
 Заглавие: Re: Страха от себе си

irini написа:

Трябва ли да го превъзмогнем (страха)? Как да го превъзмогнем, ако не сме превъзмогнали себе си?!
Как да излекуваме болестта си без да сме наясно със симптомите й?

Ако се страхувам, че ще изгубя Пътя си, аз вече съм го изгубил.
Ако се страхувам, че ще попадна в грях извършвайки нещо, аз вече съм в греха.
Ако се страхувам да погледна в своята тъмна страна, аз вече живея в нея.
Ако се страхувам да я приема като част от мене, аз не мога да я преодолея и да бъда Себе Си.

Страхът се страхува да погледне на себе си и да се анализира.
Търсещият Себе Си се изправя пред...себе си, пред страха.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 24 05 2005 22:40
 Заглавие:

Споделям мнението ти Васе
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
ilit

Регистрирация: Jan 26, 2005

МнениеПуснато на: 29 05 2005 21:48
 Заглавие: в окопа има ли еретици и безстрашни ??

страхът доколкото аз си обяснявам произтича от незнанието ....както и срамът ...още в библията , когато Бог пита Ева ,защо се крие и я е страх да излезе, и срам , тя казва: " Не знам........ "
За да определим какво представлява страха за самите нас нека всеки се замисли за една седмица колко пъти изпитва страх и до какво го води този страх, защо и от какво се е породил.В крайна сметка ,ако нещо лошо ще ни се случи докато дойде осъзнаването и страха , то вече се е случило...значи , за какво служи страхът???......според мен страхът е свързан с всички нива на информационни бариери в човешкия мозък и някои умело се възползват от това ни човешко качество .......един от каналите за промивка , почти толкова сигурен колкото канал вяра ( да ме извинявате драги вярващи !!)...правят се реклами от нашите страхове ,тип остър звук от катастрофа по тележизията и изкача лада самара за щастливеца, който се обади и каже верният отговор........ нещата ,от които ни е страх по -бързо ги запомняме , за да се опазим евентуално.....от нещо , някой ...в крайна сметка тръпнем цял живот за себе си и ни е страх за себе си ...а страха май е всичко и нищо ..т.е. е доста фундаментален и трябва да "не" му обърнем внимание ....)) приятно прекарване и свежи дни
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 29 05 2005 22:00
 Заглавие:

ilit, макар това да ти е втори "постинг" във форумите, съм те запомнил много добре по-о-о... снимката

На мене лично ще ми е много приятно (не заради снимката... ), да виждам повече твои мнения.

Регистрирация: Jun 10, 2005

МнениеПуснато на: 11 06 2005 17:38
 Заглавие:

Здравейте! Реших да се включа за пръв път във вашия форум, харесва ми много сайта, идеята. Четох вашияте мнения, намерих сред думите ви и цитатите много ценни мисли, за което съм благодарна.

По темата: Аз се страхувам и притеснявам от всякакви неща, дори повечето биха се сторили на много хора смешни, а един многооо слънчев ден и на мен ще са ми такива, така си е.

Има най различни страхове, обгърнати от всякакви маски/проявления, все пак нали това е послесътвореното чувство от двете единствени въобще, звучи и е шарено/многолико като карнавал. Толкова много видове са тези страхчета и ако седнем искрено да си ги изброяваме един на друг, ще падне голям смях през сълзи. Има малки страхове, постоянни, еднократни, и всякакви други противоположности, аз искам да споделя с вас за онзи вид който ми/ти вреди най-много, който подтиска най-възвишинете ти ценности, който те кара да се загубиш още повече от колкото си .

За преодоляването на горе описания:
Ами ако го търся, и се въвличам нарочно в срашните за мен изживявания, т.е. действам обратно на старото бягство което предприемах, то всъщност в началото не е нужно да правя много, даже почти нищо те сами си идват тези шансове , защото в тази фаза той е така силен. Ами ако се усмихна и кажа “Здравей мое страхче (умалителното обръщение е колкото подходящо толкова и не), аз съм, съцето ми тупти, леко съм пребледняла и ръцете ми потреперват, най-лошото 2те части на триединната ми цялост като че ли ги няма (дават заето, там са си, някои от тях както винаги са си били, но са приглушени, или незнам няма дума за това....чувство, изживяване --Е) и така всички стари “фактори” са налице със определена сила на въздействие, за щастие само този път, защото следващия може и мъничко но ще е по различно!”. Трудно е точно толкова колкото съм си избрала, и всеки път когато го направя и не дойде дори само една (или дори част от нея, или дори миниатюрна точица) от комплекта ми саморазрушителни негативни самоанализационни мисли (с години повтаряни утвърждения), това е страхотен успех за мен. И ще се срещаме и ще си изкарваме времето в смях и сълзи, болка и радост, ведрост и тъга.... докато не се раздилим с този конкретен страх, т.е. утре, след година/и, посредата, в “края” (със сигурност след него), т.е. докато се науча да карам това “колело”, и изпитам колко лесно и просто е всъщност, и ще си кажем “Сбогом” или “Довиждане до Следващия”. Така си мисля сега по този въпрос, но все още не практикувам достатъчно усърдно пълноценно истински този интересен спорт , не ми се искаше да затварям кръга, но причината за това разбира се е страха от страха, от друга страна винаги има начин и опитваш винаги и с каквато убеденост си пожелал съзнатилно или не.

Е това е.Само исках да споделя тази ми сравнително/относително нова мисъл.
И още нещо което ми хрумна вчера – получаваме винаги един имагинерен е-маил със съдържание: “Каквото си избрал е сторено” и безкрайно безкрайно искрения, но и ироничен понякога subject “От Вселената с Любов!”

На всички Ви пожелавам Вяра!
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 11 06 2005 19:42
 Заглавие:

Човек обикновено най-се страхува от онова за което най-не е готов.
Примерно, ако не е готов да смени работата си, човек много се страхува да не го съкратят или уволнят.
Но ако вече си е подготвил тази възможност, уволнението за него не е толкова страшно...

Това е само малко примерче

Човек се страхува и от онова, което не познава.
Защото не познавайки изхода от определена ситуация, човек е поставен в "безизходното" полежение да се движи в ситуацията без да може да я "КОНТРОЛИРА".
Човек обича да КОНТРОЛИРА нещата.
И естествено всичко, което не познава стои вън от неговия контрол.

Много тъпа ситуация...

Най-интересните моменти в човешкия живот са именно неконтролираните от нас, но човек най-се страхува от тях.

Бих казал: много ТЪПО човешко отношение към живота.

Човек си е направил черупка от собствено ЗНАНИЕ и го е страх да излезе вън от него.

Това трябва да ви покаже колко "ВИСОКО ИНТЕЛИГЕНТО" същество е човека...

Човек го е СТРАХ да не загуби любовта на любимият си...
Ми защо ти е "любим", който не те обича!?
Защо се влачите след онези, които не ви искат, и не са щастливи с вас!?
Това любов ли е?

Човек го е страх от смъртта...
Ми щом има раждане има и смърт. Кое тука е страшното!?
Кое от двете е "по-страшно"???

Човешкият страх включва две основни категории:
1) чувство за самосъхранение - страх от смъртта
2) чувство за УДОБСТВО - страх от изгубване на познатото (удобството).

Значи всичко се включва в тези двете: съществуване и удобство.
Няма страх, който да стои вън от тях.

Регистрирация: Jun 13, 2005

МнениеПуснато на: 14 06 2005 14:32
 Заглавие: Re: Онова, от което се страхуваме най-много...

nq666tu написа:
Кое е то? Някои си умират от страх да не се окажат неразбрани и недооценени... Други от паяци или змии, или други такива работи... Трети ги е страх от сатанисти и не искали да влизат във сайта на труден, щото го объркали със сатанински по моя вина (за което се извинявам - ама и вие по другите форуми като не пишете аз хи4 и не съм виновен, 4е само мои теми си висят в превюто ви )...

Вас от какво ви е страх?

А най-големият страх е от това че те е страх от нещо.Дори и ти самият не знаеш от какво точно.Дори по някога не смееш да излезеш на улицата ,защото там нещо ще се случи!!!!!Е , какво му се вика на това?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение ICQ Номер
Sheky

Регистрирация: Apr 26, 2005

МнениеПуснато на: 14 06 2005 17:10
 Заглавие: $heky

Аз мисля че едва ли страхът идва от сърничките... или от еленчетата. Не е и страх от птиците!
Този незнаен страх идва от хората!
Едва ли някое животно би могло да ти направи това което ще ти направи друг човек.
Страх от отношението им към теб. Страх от действията им срещу теб. Страх от глупостта и лудостта.

MBIRA

Регистрирация: Aug 05, 2003

МнениеПуснато на: 15 06 2005 14:52
 Заглавие: Но, Sheky...

Ако аз имам правилно отношение към хората,
не бих се страхувала от тяхното отношение.

Ако моите действия спрямо тях произтичат от Любовта ми,
не бих се страхувала от техните действия.

Ако съм успяла да овладея собствените си глупост и лудост,
не бих се тревожила за тези на хората.

Разбра ли ме?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 15 06 2005 19:03
 Заглавие:

MBIRA, Целувка-Kiss
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Sheky

Регистрирация: Apr 26, 2005

МнениеПуснато на: 17 06 2005 13:02
 Заглавие: MBIRA,

в такъв случай ти никога не си изпитвала страх...?!?
Или имаш различен поглед върху страховете?

jecho

Регистрирация: Jun 19, 2005

МнениеПуснато на: 19 06 2005 21:06
 Заглавие:

Човек се страхува от това, което не познава, защото не знае какви ще са последсвията, особенно ако касае оцеляването и развитието му в живота: работа, успех в образованието, отношения и т.н. Единственния начин да се справи със страха си е да бъде достатъчно съзнателен, за това какво прави: да знае какво иска, какво смята, че трябва да прави и как може да го направи със възможностите си. Най-доброто, което може да направи е да съзнава/усеща желанията/истинските си намерения и да се увери, че го водят на прав път.
MBIRA

Регистрирация: Aug 05, 2003

МнениеПуснато на: 20 06 2005 09:51
 Заглавие: Re: MBIRA,

Sheky написа:
в такъв случай ти никога не си изпитвала страх...?!?
Или имаш различен поглед върху страховете?

Разбира се, че съм изпитвала, Sheky, и дори
една част от мен все още се страхува, но...
знам как да я изведа вън от страха.

Случвало ми се е например да изпитам страх от това,
че бих могла да се разделя с нещата в живота ми,
които обичам и ми носят положителни емоции -
като работата или дома, в който живея.

И си представям тази раздяла - другата възможност,
новият начин, по който биха могли да стоят нещата.
И откривам, че и при това положение аз пак ще Съм,
пак ще Ме Има, няма да се разделя със Себе Си.

И тогава, след като няма за какво да се задържи,
страхът ми изчезва...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети