Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Буда
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Буда Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 03 03 2005 17:35
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

"Бог" е дума за Същност, която има различни измерения и Разбиране в хората.
Бог не би могъл да се намери вън от този, който го търси.
Следователно, търсещият ще намери Себе Си като Бог.

В този смисъл будистите казват, че Бог не съществува.
Този, който Го намери в Себе Си, ще се събуди като Онова, което другите наричат Бог.

Регистрирация: Aug 24, 2003
Местожителство: hell

МнениеПуснато на: 03 03 2005 22:16
 Заглавие:

Сатанистите казват същото, Труден. Те казват, 4е единственият възможен Бог е самият 4овек и 4е друг Бог освен 4овека няма. И имат навика да изри4ат за себе си "Аз съм Сатана".
Това, 4е Бог не би могъл да се намери вън от този, който го търси и
следователно, търсещият ще намери Себе Си като Бог е записано в Сатанинска библия на Ла Вей. Но тъй като Ла Вей е плагиат, това всъщност е записано и в другите известни на сатанистите Сатанински библии.

----------
----------

МнениеПуснато на: 03 03 2005 22:30
 Заглавие:

Човек не е Бог
Човек е участник в Съня (си).
Ако успее да се Събуди, ще бъде Сънуващият, който е Истинският.
Ако не се Събуди, значи е само сънуван...

Не всеки е Буда (Събуден)!
И не всеки ще бъде...

МнениеПуснато на: 03 03 2005 23:13
 Заглавие:

Съществена 4аст от 4ерномагиосни4еското изкуство на Кастанеда. Знам това, Труден.

----------
----------

МнениеПуснато на: 03 03 2005 23:26
 Заглавие:

Мда...
Неуместно, в темата за Буда, ме подсети за църковниците, за които всичко, което не е тяхно е черно и сатанинско

МнениеПуснато на: 04 03 2005 02:41
 Заглавие:

Не за вси4ки църковници, но ДА, има и такива сред тях, за които важи този принцип, 4е всичко, което не е тяхно е черно и сатанинско.

Работата е там, 4е аз съм се захващала с какво ли не като религии и у4ения, с цел да ги поизу4а и да ги разбера. Интересни са ми. Цели 4ужди светогледи и всеки от тях със своето си. Будизмът ми бе666е интересен, затова се вклю4их по темата. Но понеже пак набъркаха сатанинските ми убеждения и затова пак аз съм на мерник - какво да се прави... 4ерно, 4ервено, бяло - кого го интересува?!

Регистрирация: Jul 02, 2005

МнениеПуснато на: 02 07 2005 13:02
 Заглавие:

Нещо за учението на Буда - от сорта на философските диалози - не знам дали отразяват действителните схващания на Буда, но са впечатляващи: http://www.meridian27.com/Mer27/Vol1/Buda.htm
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 02 07 2005 14:26
 Заглавие:

Благодаря ти за връзката към тези диалози, Denyl
Не знам колко са достоверни имената, но казаното (според първия диалог, който прочетох) е в голяма степен достоверно (поне според това, което аз знам).

Добра идея е да разгледаме тези диалози и да поговорим върху тях...

МнениеПуснато на: 03 07 2005 09:53
 Заглавие:

Наистина е интересно: Четири благородни истини, осмократен път, пет нравствени правила... които водят към съвършенството, т.е. към НИЩОТО.
Предполагам, че тези диалози вървят в комплект със следващите:
http://www.meridian27.com/Mer27/Vol2/f8.htm
за Конфуций, където накрая се противопоставят свръхбожествения Буда със земния Конфуций, а цялата линия на диалозите е, че монотеизмът е най-меко казано - глупав.
Дали пък наистина не е така?
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 03 07 2005 15:38
 Заглавие:

Прочетох "диалозите" от първата Интернет връзка, която даде.
Сега мога да кажа: или споменатите личности, водещи диалозите са до голяма степен СМОТАНЯЦИ, или диалозите са написани от СМОТАНЯК, който познава ученията на думи, но не и на вкус.

Буда не би трябвало да твърди, че е постигнал Висшето Просветление (Истина). Такова твърдение се противопоставя на самото му учение.
Ако Боговете не знаят истината, как Буда, който е бил човек е стигнал до нея???
Може ли нещо да бъде постигнато на земята, без то да е вече известно на Небето???
Ако Буда се е прераждал като много Богове, за да стигне до Нирвана, от къде Той е сигурен, че това е последното Му прераждане???

Всяко твърдение е основано на Знание.
Докато Знанието твърди, че е постигнало съвършенство, то не е Истинско.
Всяко твърдение (дори самоопровергаващото се) е моментно състояние на Съзнанието.

Аз вече съм бил Онова, което Буда е станал.
"Ставането" не е Истинско, защото е постигнато с ПРАВЕНЕ.
Дори постигането на Буда е ПОСТИГНАТО с преднамерено ТЪРСЕНЕ.

Буда е СТАНАЛ Онова, от което всичко се ражда.
Но ако То не познава своята Същност, то То не е по-Истинско от Илюзията родена в Него.

Ако тялото не познава Духа в себе си, то (тялото) е в МРАК.
Ако Духа не познава Тялото, което Обладава, то той (Духът) е в Мрак.
Бог е Бог, защото познава своите части, събирайки ги в една Същност.

Онова, което Буда е "станал" е Първичното усещане за съществуване, празно от всякакво Знание.
То Съществува, без да познава (Знае) съществуването на Сънят (Илюзията-Движение) породен в Него.
То е Онова, от което се Ражда Живота, но което не познава Раждане и Живот.
То е глината не познаваща възможността да даде форма от Себе си.
Пр: (Делвата знае, че е направена от глина, но глината не знае, че може да стане на делва)

Ако Буда наистина е твърдял написаното в диалозите, то Той стои много по-ниско от доста Богове.

----------
----------

МнениеПуснато на: 03 07 2005 17:33
 Заглавие:

Кир Спитама (участник в диалозите), който естествено не е Спитама Заратустра, съвсем не познава Зороастраизма.
Той твърди, че Добрият Господ е създал всичко - светът с доброто и злото в него.

В Бундахиш 1:3 е казано:
Цитат:
Откровението е обяснение на два духа в едно. Единият е, Който е независим в безкрайното време, защото Ормазд, Неговото обиталище и време са били, са и ще бъдат винаги; докато Ахриман от тъмнината, с грешните си разбирания и желания за разрушение е бил в ада и той(Ахриман) е, който няма да бъде; и мястото на тази разрушителна сила е която наричат "безкрайна тъмнина".

Очевидно е, че Доброто-Ормазд и Злото-Ахриман не са "създадени".
Те са двете части на Едно Нещо.

В една от книгите на Зороастраизма се разказва как Ормазд докато се разхождал срещнал Ахриман, и едва тогава разбрал за неговото съществуване - доказателство, че ЗЛОТО не е творение на Бог, а част от Онова в което Бог Съществува, и което ние наричаме Абсолют.

МнениеПуснато на: 03 07 2005 20:34
 Заглавие:

Благодаря,
помогнахте ми да оценя чувството за хумор и свободолюбивия дух на автора на "диалозите". Въпреки това, мисля че предразполагат към размисъл.
Truden
----------
----------

МнениеПуснато на: 03 07 2005 21:16
 Заглавие:

Аз обичам хората с чувство за хумор и честно казано добре се посмях на някои от репликите в предложените "диалози"
Но...
Не бива да се стига до дебелащината и бъзикнята, които нямат нищо общо с чувството за хумор.

Има доверчиви хора, и ако редакторът на Меридиан27 знае произходът на публикациите, той не би трябвало да ги представя по начинът по който е направено.

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 07 07 2005 12:15
 Заглавие:

Truden написа:

Ако тялото не познава Духа в себе си, то (тялото) е в МРАК.
Ако Духа не познава Тялото, което Обладава, то той (Духът) е в Мрак.
Бог е Бог, защото познава своите части, събирайки ги в една Същност.

Може ли Тялото да познава Духа и какво означава това? Нали за физическото тяло става въпрос?
Какво означава Духът да познава тялото?
Какво означава Духът да е в Мрак? Значи ли че Духът е в Мрак, когато все още не се е въплъщавал и не познава материята, т.е. тялото? И в този случай не е успял да се разграничи от духа на тъмнината, която е част от Абсолюта? И тогава Бог е тази част от Духа, която познава Себе си, живеейки както в материята (в тяло), така и извън нея?!

В една темата казваш, че Исус дотолкова има извисен Дух, че може да анихилира тялото си. Това ли е да познаваш тялото си? Това ли е случая с възнесението?

Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети