Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Апатия
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Апатия Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Автор Съобщение
Sheky

Регистрирация: Apr 26, 2005

МнениеПуснато на: 23 11 2005 00:41
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Ето приятелю, ramus, за това ти говоря.
Когато нормално обсъждане се превърне в такива нападки... нямам думи да го опиша.
Може ако искаш да анализираш всичко това в лично съобщение към мен.
За да разбера ...
Благодаря ти, предварително.

ПП. Поне в настоящия "безпристрастен" разговор не ме нарекоха смотаняк.

ramus

Регистрирация: Nov 11, 2005
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: 25 11 2005 20:50
 Заглавие:

SHEKY, гледай сега....
/Елан - извини ме, че на моменти ще говоря за теб в 3-то лице....Обръщам се към него "виртуално", като отговор на изразеното му желание да обясня, но всъщност се обръщам и към двама ви /
Излишно е тълкуването на моите думи - в посока "оправдаване", "помиряване", "обвиняване" и др. под., главно защото е несъвместимо с "мойта действителност, мислене, и поглед за нещата".....Това не означава, обаче, че вие не сте свободни да ги приемете по "ваше осмотрение"...
Искам предварително да знаете, че като давам своите "оценки" предварително знам, че няма да се покриват "напълно" с начина по който вие гледате на тази дискусия и това е естествено . ......и все пак....
...Струва ми се, че Елан е малко "пристрастна" към темата, защото е човек, за който в точно тази тема има някои "лични" моменти. Тя вижда част от себе си там, по някакъв начин. Може би малко "преекспонира" твоето отношение на "наблюдател", но това е една "нейна лична реакция" за начина по който тя приема, че дискутираш идеите си. Аз съм нов в този сайт, но като че ли това явно не е първия път, в който между вас са "прехвърчали" искри....Правя това заключение четейки двата последни постинга на Елан. .............

Обикновено всички го правим - допускаме, че щом сме "преживели" някакъв силен момент, това трябва да е "истината" за нещата и веднага го проектираме към живота и към другите хора.
Писах вече, че е трудно да се свикне със идеята, че всички хора имаме "своя реалност" и е естествено всеки да допуска, че точно неговата се покрива с "действителността" и да се опитва да я защитава като "правилната"....

Обяснявам ти всичко това, SHEKY, защото си мисля, че всичките проблеми при всяка дискусия са свързани със недоразбирането и недооценяването на мнението между участниците в нея. Затова, когато има твърде "лично" пристрастие в мнението на някой участник много лесно дискусията "завива в безплодна посока"
Мисля си, че и ти допускаш същата грешка като приемаш много лично мнението на останалите за теб - та нали сам пишеш, че мнението на Елан си е само нейно...А твоето - защо ти трябва да го обвързваш с нея. Защо не го приемеш просто като "провокация" към твоето ЕГО. И ти се "хващаш" - така изглежда. Можеш да извлечеш полза за себе си, ако внимателно и спокойно прегледаш текстовете - на всички - особено ако можеш да си позволиш "дистанциране" от предварителната си лична позиция, от личното ти отношение.
Всички се нуждаем от "одобрението" на другите, но няма как да е така. Това е нещо с което просто трябва да свикнем. Не може всички да ни "харесват" и "одобряват"..... И когато интерпретираш нещо като "неодобрение", не е нужно да се драматизира, защото ти нищо не печелиш от това. Можеш да си изградиш сам една "лична сфера", в която да се чустваш недостъпен за "отзивите" на околните, но преди всичко възможността да бъдем "неуязвими" зависи изцяло от това, което се нарича "Самоуважение" и "самооценка за собствената значимост". Това се изгражда бавно и трудно, отгоре на всичко през целия живот на човека.......

припомням...
Всяка оценка и мнение са относителни/включително и написаното тук /, защото са израз на относителни знания и опит.
Знанията и опита са относителни защото са израз на един индивидуален и "субективен" модел...главно защото имаме "ограничен диапазон" на сетивата и комуникацията със заобикалящия ни свят. Впоследствие тези"ограничения" се проектират в мисленето, и преживяванията, които формират онова, което наричаме "нашия живот". Това се отнася за всички хора /включително и за мен /
Обаче.......
Всяко мнение съдържа в себе си част от относителната истина. Възможността за опознаване и изграждане на по-голяма яснота по разглеждания въпрос, дава свободния обмен, наречен дискусия.-
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото 
Sheky

МнениеПуснато на: 25 11 2005 22:41
 Заглавие:

Благодаря ти ramus за отделеното време...
Исках да чуя друго мнение по въпроса... за да получа странична гледна точка.
Както каза ... всеки смята че неговата действителност е по Действителна от чуждата...
Не се засягам по никой начин...
Срамно е че Администратор /Основоположник/ във сайт създаден за Любов и размисъл може да говори такива простоти с така непрекрита злоба.
Ramus, Благодаря ти още веднъж.

elan

Регистрирация: Apr 30, 2004
Местожителство: България, Златица

МнениеПуснато на: 26 11 2005 00:24
 Заглавие:

Благодаря ти ramus Най-вече за това, че можеш да ,,застанеш" и от другата страна и да разбереш. Не напълно, но до голяма степен.
Надявах се, че ще могат да разберат поне твоето безпристрастно мнение, но доколкото виждам ....

Поздрави!
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 26 11 2005 00:26
 Заглавие:

Цитат:
Срамно е че Администратор /Основоположник/ във сайт създаден за Любов и размисъл може да говори такива простоти с така непрекрита злоба.

Шеки, май не си разбрал достатъчно...

Твоето настроение и отношение, приятелю, прави изписаното да звучи така, както го описваш.

Не си ли забелязал из форумите, че този, който използва най-много злобни и осъдителни думи, за да охарактеризира отношението на другите, обикновено е най-злобния и осъдителен?

МнениеПуснато на: 26 11 2005 01:05
 Заглавие:

Елан, търсиш правда от други... и проповядваш безгрешност...
НЕ казвай на никой... Смях...
Кой какво би разбрал... или е..
Браво бе.
Засегната ли си от нещо?
а?
"Настръхнал"?!? Дали не описваш своите черти... все едно ги виждаш в другите... само за да го направиш първа ... И дасе почувстваш велика.
Това ли е целта?!?

Труден,
Цитирай ме приятелю за да ти повярвам!
И ... не... не съм забелязал!
За втори път ще кажа - ако един безпристрастен отговор... /всъщност това положение се стига за втори път/ по темата... може да доведе до такова нещо... думи нямам...
И изобщо... кой и какво и кога разговаря с Елан.
Поствам мнение че не съм съгласен с нейното... и веднага съм нокаутиран от няколко снисходителни забележки... въвличайки ме в ненужен спор.

Ще ти кажа нещо - Рамус ме попита какво толкова съм направил на тези жени във форума че да се държат така.
Написах Името на Елан във постинга си ... само за да му покажа... как едно нормално общуване се превръща в гнусен бълвоч.
Той отговори достатъчно разбиращо цялото положение - без да поема страна или нещо друго.
За което му благодарих. За това че ми отдели време... Не защото си мисля че ме подкрепя.

Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 26 11 2005 01:25
 Заглавие:

Аз лично, в никакъв случай не бих нарекъл "ГНУСЕН БЪЛВОЧ" която и да е част от вашия разговор...
Или може би само тази част, в която ти я употребяваш...

Разговорът ви в никакъв случай не извиква подобна асоциация, и фактът, че ти го определяш като такъв, сам по себе си е показателен за твоето отношение...

МнениеПуснато на: 26 11 2005 01:34
 Заглавие:

Когато някой ме напада открито - аз определям как да нареча тази нападка.
Нещо се опитваш да ми обясниш - но не ми даваш никакви факти освен ... да извърташ всяка последна моя дума...
Когато тебе те нападне някой... говори за ситуацията както пожелаеш.
Оспорваш очевидното...твоя воля.
Ти си създателя тук...
Сигурно и ти си вдъхнал такова самочувствие на това момиче.
Не. Не искам да знам... какво и как и къде става...
Не твърдя че знам някакви работи.
Твърдя че вярвам в думите си.
И че не се заяждам с хората - обиждайки ги на всяка дума за да се почувствам велик.

ramus

Регистрирация: Nov 11, 2005
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: 26 11 2005 10:05
 Заглавие:

Хей, приятели.....ЕХО-о-о-о.......Не може ли за малко да се спрете?.......Поне за малко...да спре "канонадата"

Разбирам, че е "заразно"....един като почне и ...няма спиране .....единия на другия, той на третия, той пак на първия.....и така до безкрай.........Нима това е от полза за някой?..............Всъщност. може би, но да помислим и за общата "полза" - дали има такава ?

Добре, това, че всеки пише за мнението си....но защо е нужна "конфронтацията"? Всеки си го "казва" и толкова. Толкова ли е трудно да не се приемат нещата "лично"....Това са просто мнения, приятели - днес са едни, утре други. - та нали изразяват нас самите - а ние се променяме. НИЕ сме важните, не мненията - нито нашите, нито чуждите. Всеки си стои там, някъде зад компютъра, и пише. Какво толкова има ако някой напише на друг че не одобрява това, което го е написал. ?....Та какво е едно мнение - просто изразява позицията на "някой". Не е ли по-добре да се извлече "полза" от това. Има начини. Писах за тях - формално използвах "отговора" към Шеки, но се отнася за всички, вкл. и за мен...

Ще "рискувам" и ще дам "име"-оценка на този "начин" на диалог - ще го нарека "ЕГО-игри на война". Да - ВОЙНА - понякога по-прикрито, понякога по-открито, но си е ВОЙНА. И е БЕЗСМИСЛЕНА, като всички войни /каквито и да са/. Само Егото има полза от това - нещо повече - това е Животът му, храната му, въздухът, който "диша". Чрез "противопоставянето" то се самоутвърждава, заздравява......

Когато ние тук говорим за "развитие", нима за Егото говорим?......
Егото не може да се "развива"....Няма как. Вътре в него протичат процеси - да. Но на ниво - просто промени - на "фасадата". То си има "механизми", има си "форми" на защита, има си "програми" за битието си, вътрешна организация....Да, има, но това не може да се познае и разбере, докато не се започне процеса на "разкъсване" със Аз-а. ....

Егото е една "държава" с определени граници. Вътре в нея то е "господаря". Докато всеки е в този етап на развитие, е приел той и държавата да са "ЕДНО И СЪЩО НЕЩО", но така се оставяме в ръцете на "владетеля й". В замяна той ни пази, спасява, дава, ползваме облаги...До един момент, когато това даване-вземане започва да се "изчерпва". Вече избора, който сме направили почва да ни се струва не толкова "ползотворен"...Вече имаме нужда и от "други неща"...а в тези "граници" няма от къде да ги получим.....Тогава започваме с подозренията, че май "владетеля" е корумпиран /и то от самите нас /. и т.н....и т.н....Всеки може да си продължи собствената приказка сам.....или пък да я разкаже по друг начин.....

Един призив -
ПРИЯТЕЛИ, хайде да опитаме да не "храним" егото си. Поне да опитаме. Знам, че не е лесно, но в крайна сметка кой ако не ние-вие-аз-всички ще имаме полза от това. Та какво толкова - пари ли се печелят от това, работа ли ще загубим, ...Останалия живот , който живеем е достатъчно "пропит" с тези /...без прилагателно...всеки да си го сложи сам.../ неща.
Нека поне опитаме да сложим настрана "наранената гордост", честолюбието, лъжедостойнството, съмненията, страха, миналото,.....всички, включително и аз, ги знаем кои са.....
Знам, че е трудно...Така е, но......нали това все пак е "ТРУДЕН" сайт, "ТРУДНО" място.......

Поне да опитаме да се научим взаимно да си "СЪТРУДНИЧИМ", за да направим "истинските" неща - кой както ги разбира.....

=====КОЙ КАКВО ИЗБИРА /за да изрази себе си/ - СЪТРУДНИЧЕСТВО или ВОЙНА======

Благодаря ВИ.....
извинете ме за "многословността"
stela

Регистрирация: Oct 16, 2005

МнениеПуснато на: 27 11 2005 07:56
 Заглавие:

Проблемът с апатията май е доста актуален за нас-българите.Вгледайте се в хората около вас,когато вървите по улицата или сте в автобуса/тролея и т.н.
Голямо част от моите сънародници имат мъртъв поглед-за разлика от циганите например. Ромите и в най-голямото си нещастие запазват своята жизненост-крещят,плачат,викат,смеят се....,но са живи! Не знам как е в другите страни-за това могат да говорят Труден и Ивайло например.
Но моята тревога е за българският дух-какво става с него? Защо сме като умрели? Призивът от евангелието-“Бъдете будни”,май за нас не важи.Като,че ли съм заоабиколена от зомбита.Едно зомби може да се нахвърли без причина на някой друг,но едно зомби никога не може да се бори за правата си,да ги отстоява-така както е редно. С две думи-липсва ни гражданско общество,а това е симптом за най-страшното заболяване на една нация-умирането й като такава. Може да съм доста крайна,но имам чувството,че на там вървим...Не знам? Вие какво мислите?
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
AZ_SUM_EM

Регистрирация: Dec 04, 2005

МнениеПуснато на: 04 12 2005 21:11
 Заглавие:

apathy .. u know .. can't help it .. u suck .. i suck .. everyone sucks .. everything sucks .. but it's like .. i don't give a shit .. maaan .. brb да ям ..

Image
RADIKAL_FREAK

Регистрирация: Nov 14, 2005

МнениеПуснато на: 04 12 2005 22:48
 Заглавие:

тфа не е просто ЕМ... това е МОИТО ЕМ!

passer-by

Регистрирация: Jan 19, 2006
Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: 19 01 2006 12:41
 Заглавие: ramus: re; akashia: re

Апатията е нещо като болест на духа, да речем отслабване на имунната система на духа. Случва се при промяна в "климатичните" условия, лекува се с леки, но често приемани "лекарства", необходимо й време и промяна на "сезона" - като прикосопада. Няма нужда да поставяш нещата по този начин. И не можеш да помогнеш на хората. Никой не може да помогне на хората. Моце да помогнеш на твоя приятел Пешо, на бившето си гадже или на някой изгубил се (не в този смисъл). Апатията се лекува от близки хора или от тръпка.

Относно споделеното от ramus: това е личен избор и всеки има право да го избере. сещам се за "Вероника решава да умре" на Коелю. Хубава книга, казва доста неща по човешки начин. А за тази тема трябва да се говори изключително човешки, дори повече отколкото за бог....
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Психология Иди на страница Предишна  1, 2, 3

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети