Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Самсара
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Самсара Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Будизъм
Автор Съобщение
Vasko

Регистрирация: Aug 08, 2003
Местожителство: София, България

МнениеПуснато на: 25 05 2005 22:15
 Заглавие: Самсара
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Пема: Яшодхара. Познаваш ли това име? Принц Сидхарта, Гаутама, Сакуамуни, Буда. Всеки знае тези имена... но... Яшодхара?
Яшодхара е била омъжена за Сидхарта. Тя го обичала много.
Една нощ Сидхарта напуснал нея и синът й, Раул... докато спяли, за да търси Просветление... за да стане Буда.
Той дори не й е продумал и една дума, когато я е напуснал.
Яшодхара показала състрадание към болните... и тъжала много преди Сидхарта да умре... дълго преди Сидхарта дори да помисли за страдание!
Никой не може да каже дали той не е предал своето Просветление и на нея?
Таши: Пема...
Пема: Може би Яшодхара е искала да напусне Сидхарта и Раул. Откъде да знаем, че Яшодхара не е станала жертва на гнева... на самотата или мъката... след като Сидхарта я е напуснал? Някой мислил ли е за нея?
Какво ли би казала на сина си, Раул, когато той...той е задал вечният въпрос:Къде е баща ми? Какво ли е трябвало да му каже?
Как би могла една майка да изостави детето си само по средата на ноща? Това може да го направи само един мъж.
Таши, само мъж.
След това, Яшодхара не е имала избор. Тя е водила живот на себеотрицание. Отрязала си е косата... и е живяла като аскет.
Таши...
Ако мислите ти за Дарма-та бяха с интензивността на... на тези за любовта и страстта, които ми показа... ти щеше да си станал Буда...
... в това тяло...
... в този живот.
Таши:Пема...Прости ми. Ще се върна с теб. Там, където принадлежа.

Из филма "Самсара"
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение 
Константин

Регистрирация: Feb 02, 2011

МнениеПуснато на: 12 02 2011 10:26
 Заглавие:
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Брама решил да се спусне в един от световете си и по някакви причини, които ми се губят, се родил там като шопар. В този свой сън не знаел, че е Брама. Заживял в една кочина, харесали се с една свинка, народили им се прасенца и били много щастливи. Вишну и Шива се разтревожили от тази работа, тъй като без Брама светът щял да тръгне на зле. Отишли му на гости в кочината и започнали да му обясняват как стоят нещата и да го убеждават да се събуди. Той ги сметнал за луди и им казал да го оставят на мира, тъй като е шопар, има си семейство, чувства се добре и няма нищо общо нито с Брама, нито с управлението на света, абсурд. При това положение Вишну и Шива не успяли да измислят нищо друго, освен да подпалят кочината му и да му избият семейството. От мъка шопарът се събудил и разбрал, че е Брама, така че отново се заел с управлението на света, а лично аз, след като прочетох тази история, изпитах неуместно желание да цапардосам някого, но вместо това изхвърлих пепелника, че беше пълен до ушите, отворих прозореца да влезе малко въздух и си запалих нова цигара.

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети