Затвори Премести
Truden Web Site: Forums

Truden Web Site :: Преглед на тема - Леонардо - Последната Вечеря
Въпроси/Отговори  •  Профил  •  Лични Съобщения  •  ТЪРСЕНЕ

Леонардо - Последната Вечеря Следващата тема
Предишната тема
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Изобразително изкуство Иди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Botzo

Регистрирация: Feb 03, 2006
Местожителство: Нова Франция

МнениеПуснато на: 06 02 2006 01:15
 Заглавие: Леонардо - Последната Вечеря
Отговорете с цитатВърнете се в началото

Тази интересна творба на този велик човек предизвиква големи дискусии. Много народ вижда скрити символики не само в присъствието на дадени хора, но и в позите които са заели. Чух даже че е били правено някакво математическо доказване на това което картината говори за бъдещето. Аз лично не виждам много, ако вие виждате споделете:

http://www.artwallpapers.net/paintings/leonardo_da_vinci/05/leonardo_da_vinci05.jpg

Регистрирация: Sep 22, 2005
Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: 06 02 2006 09:39
 Заглавие: :)

Botzo ,една молба.Ако имаш време пусни някоя подобна тема в www.xnetbg.com
Сега форума е забранен.Надявам се че до седмица ще бъде пуснат.
Поздрави!

Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение ICQ Номер
Botzo

МнениеПуснато на: 06 02 2006 14:16
 Заглавие:

Ми добре. Като начало да пусна същата а?

Регистрирация: Sep 22, 2005
Местожителство: Bulgaria

МнениеПуснато на: 06 02 2006 16:06
 Заглавие:

Имаме там много информация.Този форум много се следи и сега е спрян.
Каквото решиш това пиши стига да го няма във форума.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение ICQ Номер
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 06 02 2006 22:36
 Заглавие:

"Тайната Вечеря" винаги е била много дискутирана творба, и след книгата на Браун, вниманието отново бе обърнато към нея.

Дан Браун вижда в тази картина неща които никога не са били нарисувани... или по-точно е да се каже - не са рисувани с този поглед.

В средата е Исус.
И за това никой не спори, естествено.
От дясната му страна според Библията стои Йоан, най-младия Ученик от дванадесетте.
Точно за него Дан Браун твърди, че това е Мария Магдалина, към която Петър е отправил застрашителен жест с ръката си, опряна на нейната шия.

Картината от предоставения ни линк е доста обработена репродукция, но на оригинала, наистина изглежда, като че ръката на Петър застрашително е отправена към шията на Йоан (Мария).

В същност ние виждаме точно определена сцена от Библията:

Цитат:
Иоана 13:21 Като каза това, Иисус се смути духом, засвидетелствува и рече: истина, истина ви казвам, че един от вас ще Ме предаде.
Иоана 13:22 Тогава учениците взеха да се споглеждат един други, недоумявайки, за кого говори.
Иоана 13:23 А един от учениците, когото Иисус обичаше, беше се облегнал на гърдите Иисусови.
Иоана 13:24 Нему Симон Петър кимна да попита, кой ли ще е, за когото говори.

Момента който изобразява сцената е точно когато Петър моли Йоан да попита Исус, кой е предателя.

Естествено в една творба като тази не може да очакваме да видим само един момент. В него момент художникът се е опитал да пресъздаде всички образи така, че да можем да ги разпознаем.
Което предполага, че за всеки един от Апостолите е ползван специфичен белег, известен ни от Библията.
За познавачите на Книгата не би представлявало трудност да познаят всеки един Апостол на "Тайната Вечеря"

Бихте ли изказали своите догатки, кой кой е на тази картина?

Може би ще откриете и скрити или не толкова явни детайли, които не са никак маловажни.

Регистрирация: Aug 05, 2004
Местожителство: България/София

МнениеПуснато на: 06 02 2006 22:44
 Заглавие: Re: Леонардо - Последната Вечеря

Botzo написа:
Тази интересна творба на този велик човек предизвиква големи дискусии. Много народ вижда скрити символики не само в присъствието на дадени хора, но и в позите които са заели. Чух даже че е били правено някакво математическо доказване на това което картината говори за бъдещето. Аз лично не виждам много, ако вие виждате споделете:

http://www.artwallpapers.net/paintings/leonardo_da_vinci/05/leonardo_da_vinci05.jpg

Айде да се разбереме с тебе Botzo, преди да пуснеш подобен линк, да се заинтересуваш от картините на художника Леонардо Да Винчи, а не да ни препращаш към творба, която е копие на оригинала:

Копието
http://www.abc-people.com/data/leonardov/vecherya.jpg

Оригиналът
http://www.abc-people.com/data/leonardov/vinci-supper.jpg

Евангелие на Тома
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителя
Truden
----------
----------

Регистрирация: Aug 01, 2003
Местожителство: Johannesburg

МнениеПуснато на: 06 02 2006 23:06
 Заглавие:

Сонче, предложения от тебе линк е ТОЗИ,
но се пренасочва много бързо към друг.

ТУКА най-добре може да видите тази картина.

МнениеПуснато на: 06 02 2006 23:19
 Заглавие:

О, Благодаря Ники .

Евангелие на Тома
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителя
Ivaylo

Регистрирация: Nov 21, 2003
Местожителство: Холандия

МнениеПуснато на: 07 02 2006 01:00
 Заглавие:

Truden написа:

Бихте ли изказали своите догатки, кой кой е на тази картина?

Може би ще откриете и скрити или не толкова явни детайли, които не са никак маловажни.

Този най-отдясно според мен е Тома Неверни. Изглежда, че двама апостоли го убеждават нещо Но не знам кои може да са.
Третият от дясно наляво гледа подозрително. Може би е Юда.Показва 10 с ръцете си, ама не знам защо
За другите нямам представа по какво може да се познаят.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Botzo

МнениеПуснато на: 07 02 2006 20:34

irini написа:
Айде да се разбереме с тебе Botzo, преди да пуснеш подобен линк, да се заинтересуваш от картините на художника Леонардо Да Винчи, а не да ни препращаш към творба, която е копие на оригинала...

Ми Сонче да се разберем ... аз не съм специялист и това е което намерих. Хубаво е когато има някой който знае повече да пренасочи.
Иначе като гледам оригинала, трудно по него може да се отркрие каквато и да е символика защото почти нищо не се вижда.

Межди другото и аз го знам като "Тайната Веччеря", и ми беше странен надписа който фигурира на копието което намерих.

Регистрирация: Aug 03, 2003
Местожителство: Тук-Там

МнениеПуснато на: 08 02 2006 12:56
 Заглавие: имената на Апостолите

Truden написа:
"Бихте ли изказали своите догадки, кой кой е на тази картина?

Не познавам добре Библията и засега нямам собствени догадки , но направих едно малко проучване в нета. Според Google имената са следните:

отляво надясно:

- Вартоломей (Bartholomaeus - Вартоломей? Бар=син, Толомей=Птолемей - египетско име, син на Птолемей?)
- Яков младши (Jacobus II, James II, James son of Alphaeus- Джеймс син на Алфеус)
- Андрей (Andreas, Andrew)
- Юда Искариотски (Judas, Judas Iscariot)
- Петър (Petrus, Peter)
- Йоан (Joannes, John)
- Исус Христос ( Jesus Christus, Jesus Christ )
- Тома (Thomas, Thomas)
- Яков Старши (Jacobus I, James I, James son of Zebedee - Джеймс син на Зебедее)
- Филип (Philipus, Philip)
- Матей (Matthaeus, Matthew)
- Юда син на Яков (Тадеуш? - Thaddaeus Thaddeus,a.k.a. Judas not Iscariot or Judas the son of James )
- Симон Зилот -( Simon, a.k.a., Simon the Zealot)

Замислих се какво означават позите и израженията на всички - някои са по-явни за тълкуване - например Юда е леко приведен назад - като отдръпване, лицето му е засенчено и в профил, и държи малка торбичка.
А останалите?...
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителяICQ Номер
Ivaylo

МнениеПуснато на: 08 02 2006 13:43
 Заглавие: Re: имената на Апостолите

За Юда съм съгласен, той е държал касата:

Йоан 13:29 защото някои мислеха, понеже Юда държеше касата {Гръцки: Торбичката или, кутийката.}*, че Исус му казва: Купи каквото ни трябва за празника, или: Дай нещо на сиромасите.

За другите нищо не намерих. Може би дрехите издават много, например различните професии тогава да са носили различни дрехи.
Вижте профила на потребителяИзпратете лично съобщениеИзпрати писмото Посетете сайта на потребителяICQ Номер
irini

МнениеПуснато на: 09 02 2006 00:48

Цитат:
Ми Сонче да се разберем ...

Привет Botzo .
Понеже виждам, че ме знаеш по име ще ми подскажеш ли твоето

Евангелие на Тома
Ivaylo

МнениеПуснато на: 14 03 2006 13:47
 Заглавие:

Връщам тази тема от началото.
Някой знае ли как можем да разпознаем кои са апостолите в картината?
Покажи мнения от преди:      
Създайте нова темаНапишете отговор Truden Web Site Форуми » Изобразително изкуство Иди на страница 1, 2  Следваща

Идете на:   

Следващата тема
Предишната тема
Можете да пускате нови теми
Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети